پرسش‌های متداول


نحوه مشارکت در امر مدرسه سازی چگونه است؟

اشخاص حقیقی و حقوقی و بنیادهای خیریه میتوانند به صورتهای زیر در امر مدرسه سازی مشارکت کنند:

الف) احداث مدارس و فضاهای آموزشی و پرورشی در مناطق مورد نیاز به صورت کامل
ب) مشارکت در ساخت مدرسه به صورتی که نیمی از هزینههای مدرسه را تقبل نمایند.
ج) مشارکت در توسعه مدارس برای افزایش کلاسه های درس، ساخت سالن چند منظوره یا سالن ورزشی، استخر شنا، نمازخانه، کتابخانه و ..
د) مرمت و به سازی مدارس : میتوان در ترمیم مدارس قدیمی برای رنگ آمیزی، مرمت تاسیسات (از قبیل: موتوخانه، برق کشی، رادیاتور، لوله کشی و ...)، ایجاد فضای سبز، مرمت وسایل ورزشی و ...
ه) تامین مصالح ساختمانی
و) تامین وسایل اداری و کلاسی نظیر: میز و نیمکت، آب سرد کن، وسایل آشپزخانه، وسایل کتابخانه، فرش کتابخانه و ...
ز) اهداء زمین-ملک مسکونی
ح)مشارکت در زمینه: همفکری، کارهای فرهنگی، تبلیغی و کارهای فنی و عمرانی

راه های ارائه کمک های نقدی دیگر چیست؟

الف) ورود به سایت " پرداخت آنلاین برای مدرسه سازی" با داشتن رمز دوم کارت خود در هر لحظه از شبانه روز و به هر میزان میتوانید کمک نمایید.
ب) میتوانید کمکهای نقدی خود را نیز به شماره حساب 410103641220089 و شماره شبا IR190100004101030641220089 حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نام کمک های مردمی و هدایای خاص سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور​ واریز نمایید.

ج) سامانه USSD با شماره # 1214*3*741*  

شماره حساب کمک های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور.

میتوانید کمکهای نقدی خود را نیز به شماره حساب 410103641220089 و شماره شبا IR190100004101030641220089 حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نام کمک های مردمی و هدایای خاص سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور​ واریز نمایید.

آیا خیرین مدرسه ساز خود میتوانند نسبت به ساخت مدرسه اقدام نمایند؟

بلی، پس از تایید نیاز منطقه توسط آموزش و پرورش و تایید نقشه های مدرسه از طریق نوسازی مدارس، با تحویل زمین و نظارت نوسازی میتوانند خود راساً اقدام به ساخت مدرسه نمایند.

مشارکت در ساخت مدارس نیمه تمام دولتی چگونه است؟

با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی، خیرین می توانند در تکمیل مدارس نیمه تمام دولتی مشارکت نمایند و چناچه حداقل 30% هزینه های مدرسه را تامین نمایند، مدرسه با نظر خیرین نام گذاری می شود.

چه تشکیلاتی در مدرسه سازی تلاش می نمایند؟

جامعه خیرین مدرسه ساز کشور به عنوان یک تشکل بزرگ و فراگیر از سال 1377 در مرکز، مجامع خیرین مدرسه ساز در استانها با همکاری اداره کل نوسازی مدارس استان ها و اداره کل  آموزش و پرورش استانها فعالیت می نمایند، مردم عزیز میتوانند از طریق این تشکل‎ها در مدرسه‎سازی مشارکت نمایند.

همچنین شورای بانوان خیر مدرسه‎ساز نیز در مراکز استان‎ها با استقرار در نوسازی مدارس فعالیت دارند.

چگونه میتوان با فعالیت‎های جامعه خیرین مدرسه‎ساز کشور آشنا شد؟

میتوانید از طریق ورود به سایت این تشکل مردمی به آدرس www.jkh-madresesaz.ir  با فعالیت های این تشکل مردمی آشنا شوید.
 

آیا تشکل‎های دیگر نیز در امر مدرسه‎سازی فعالیت دارند؟

بلی تشکل‎هایی نظیر: انجمن حامی، جامعه یاوری فرهنگی، موسسه مردم نهاد مهرگیتی و ...

برای مشارکت مدرسه سازی به کجا مراجعه کنیم؟

از طریق اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استانها ، اداره آموزش و پرورش مناطق مختلف کشور، جامعه خیرین مدرسه ساز کشور و مجامع خیرین مدرسه‎ساز استان‎ها، شورای بانوان خیر مدرسه‎ساز و مراجعه به سایتهای سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و جامعه خیرین مدرسه ساز کشور میتوان در امر مدرسه سازی مشارکت نمود.

 آیا ساخت مدرسه برای سازمان مذکور در مالیات مورد قبول است؟

بر اساس قانون، خیرین میتوانند در ساخت مدرسه مشارکت نمایند و مبالغ پرداختی آنان جزء هزینه های قابل قبول مالیات محسوب می‎گردد.

چه کارهای فرهنگی در این زمینه انجام گرفته است؟

چاپ کتاب‌‎های جلوه های عشق و ایثار، چهره‎های ماندگار، مجله و نشریات مدرسه نو و ساخت سریال‎های تلوزیونی از جمله: دستان سبز، بربالهای پرواز، خیرین مدرسه ساز و ... 

چگونه میتوان منازل یا املاک خود را برای زمانی که در قید حیات نیستیم به امر مدرسه سازی اهداء نمایم؟

میتوان با مراجعه و اعلام آمادگی، تقاضای واگذاری به نام سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس، آموزش و پرورش و مجمع خیرین را نمود و با شرایط به صورت صلح عمری واگذار کرد. به طوری که از منافع آن ملک در زمان حیات استفاده نموده و پس از فوت به صورت ملک دولتی به مزایده گذاشته میشود و به فروش می رسد و از فروش آن با کمک دولت، مدرسه ای را در محلی که خیر علاقمند باشد و نیاز آن را آموزش و پرورش تایید نماید ساخته میشود.