فخری برقعه ای

۰۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۱ کد : ۲۷۶۴ زندگینامه خیرین مدرسه ساز
مدرسه نساختن دشوار است
فخری برقعه ای

فخری برقعه ای، متولد قم و ساکن تهران است. گرچه ظاهراً شاغل نیست، اما لحظه ای استراحت ندارد و مدام پیگیر برنامه های مجمع وکارهای مربوط به مدرسه سازی است. او مدرسه را از ضروری ترین نیازهای جامعه امروز م یداند و معتقد است رفع نیازهای آموزشی همواره باید در اولویت باشد.

گفت و گویی با او انجام داده ایم که در پی می آید.

شوهرم از اولین کسانی بود که برای بچه های محروم مدرسه ساخت. متمول نبود، اما با سختکوشی کارها را پیش می برد. سال 58 سهم وراث را از خانه پدری اش خرید و ملک کناری را هم به آن اضافه کردیم و مدرسه ساختیم. اول قصد نداشت مدرسه آنقدر بزرگ باشد، اما به او گفتم اگر قرار است کار مثبتی بکنیم، بگذار کار بزرگی باشد. پسرم که آنوقت ها کودک بود، کلنگ احداث مدرسه را به زمین زد و این روزها او خودش خیر و مدرسه ساز است. در رباط کریم دارالایتام ساخته و تجهیزات مورد نیاز بیمارستان ها را تأمین میکند.

هر کاری که ربطی به آموزش داشته باشد برای زنان، با توجه به روحیه مادرانه شان شیرین و دلچسب است. سازندگی همیشه بخشی از وجود یک زن است. در خیلی از خانواده ها با وجود درآمد اندک پدر، مادر با صرفه جویی پول خرید خانه و ملزومات زندگی را مهیا میکند. اتفاقاً در همین زمینه هم می بینید که خانم ها با همت زیاد و دارایی اندک دست به کارهای بزرگی در مدرسه سازی میزنند. شادی لحظه های افتتاح مدرسه را نمی توان توصیف کرد. برای همین در چنین مواقعی بی قرار می شوم و اشک شوق می ریزم.

انگیزه کار خیر خودش یک توفیق بزرگ و پاداش کارهای خوب قبلی است. تا آدم چنین تجربه ای نداشته باشد نمی تواند لذت آن را درک کند. خیلی ها فکر می کنند پول صرف کار خیر کردن سخت است. ممکن است در ابتدا سخت باشد، اما بعد از شروع، بهترین حس را دارد. اگر قرار باشد پول را ذخیره کنیم به چه دردمان میخورد. اگر هم بنا داریم آن را خرج کنیم چه مصرفی بهتر از کار خیر و چه کاری بهتر از مدرسه سازی. مدرسه سازی و فکر می کنم هر کار خیری، بعد از مدتی به شکل یک نیاز مطرح می شود. معتقدم بزرگوارانی که مدرسه ساخته اند، اگر خدای نکرده نتوانند این کار را ادامه بدهند، ناراحت خواهند بود. مطمئن باشید برای آنها مدرسه نساختن دشوار است، نه مدرسه ساختن.

کلید واژه ها: همایش تکریم از خیرین مدرسه ساز در مشهد1397


نظر شما :