طوبی و فرزانه رأسی

۰۴ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۱ کد : ۲۷۸۳ زندگینامه خیرین مدرسه ساز گفت وگو
پوشاندن جامه عمل به وصیت پدر
طوبی و فرزانه رأسی

طوبی و فرزانه رأسی، خواهران خیری هستند که نیکوکاری را از پدر به ارث برده اند. وقتی پدرشان در قید حیات بود، به یاد مادر تازه درگذشته شان مدرسه ای در فشافویه ساختند. چندی پس از آن، پدر هم به رحمت خدا میرود و خواهران با همراهی و کمک برادرانشان، بنا بر وصیت پدر مدرسه ای دیگر بنا میکنند و سومین مدرسه شان هم اخیرا افتتاح شده است.

با این دو خواهر خیرگپی زده ایم که در ادامه می آید.

چرا مدرسه سازی را انتخاب کردید؟
طوبی رأسی: در واقع پدرمان مشوق من و خواهرم بودند. ایشان به کار خیر علاقه داشتند و انگیزه کار خیر را در همه بچه هایشان پرورش دادند. بنابراین زمانی که پیشنهاد کار خیر دادند  البته کارهای خیر کوچک انجام میدادیم، قرار شد پروژه بزرگتری را در نظر بگیریم. این بود که با مشورت خواهر و برادرم، تصمیم گرفتیم به نام مادرم که در آن زمان تازه فوت شده بود مدسه بسازیم. در نهایت در فشافویه مدرسه ای ساختیم و روزی که مراسم افتتاحیه بود، همه مان اشک شوق ریختیم؛ هم اسم مادرمان را آنجا می دیدیم، هم خوشحالی پدر را که توانسته بود در زمان حیاتش به آرزویش برسد. در واقع پدر دنبال به سرانجام رساندن این کار و مُصر بودند حتماً خودشان کار را ادامه بدهند. ما خواهرها و برادرها هم که از ایشان نگهداری میکردیم، همه دنبال این بودیم که به ارزشهای ایشان عمل کنیم. خوشبختانه به سبب آشنایی و ارتباطی که با سازمان نوسازی مدارس و خیران مدرسه ساز داشتیم و به ویژه خانم نیزاری داشتیم، آنها ما را راهنمایی و یاری کردند و پروژه دیگری را هم به ما معرفی کردند. در همین زمان پدرمان فوت شدند. ما خواهر و برادرها کار را ادامه دادیم و مدرسه ای با 12 کلاس در همان سالی که پدر فوت شدند افتتاح شد. همین طور چندی پیش مدرسه سوم هم افتتاح شد.

فرزانه رأسی: تصورم این است که مدرسه سازی بهترین کار دنیایی و آخرتی است. پرورش و تعلیم و تربیت انسان کار کمی نیست. و البته امیدوارم در راستای تعلیم و تربیت، تلاشها فقط در قالب سخت افزاری نباشد، بلکه معلمان دلسوزی هم در همه مدارس کار کنند و بچه ها را خوب پرورش بدهند. واقعا هدف اصلی همه خیران انسان پروری است که به درد جامعه بخورد.

هر سه مدرسه را در فشافویه ساختید؟
فرزانه رأسی: خیر، اولین مدرسه ای که ساختیم و پدر در قید حیات بودند در روستای خانلق فشافویه بود. بعد از فوت پدر در سمنان و روستایی محروم در ورامین دو مدرسه دیگر هم ساختیم.

شما از پولی که پدر برایتان گذاشتند کار مدرسه سازی را انجام دادید؟

طوبی رأسی: بله، ایشان وصیت کردند که یک سوم از پول شان خرج امور خیریه شود. ما ابتدا از این یک سوم خرج می کنیم و بعد از آن اگر خدا استطاعتش را داد، کارمان را ادامه می دهیم، چون خیر و برکات این کار را تا امروز در زندگی مان به عینه دیده ایم.

به نظرتان اگر مادرتان در قید حیات بودند، در مراسمی که مدرسه ای به نام ایشان افتتاح میشد چه حسی داشتند؟

طوبی رأسی: قطعا خیلی خوشحال می شدند. من پدرم را زمانی که مدرسه افتتاح شد دیدم که چطور دست بر سر و گوش بچه ها می کشیدند و ذوق میکردند که توانسته اند کاری برای آنها انجام دهند. البته به رغم اینکه پدر و مادر هر دو فوت کرده اند، هر لحظه حضور آنها را حس می کنیم. وقتی در مراسم اول مهر شرکت می کنیم و به بچه ها نوشت افزار می دهیم و نزدیک نوروز به آنها لباس می دهیم، این کار را با تمام علاقه انجام می دهیم. چند روز با خواهرم وقت می گذاریم و لباس ها را انتخاب می کنیم. با هم مشورت و با مدیر مدرسه هماهنگ می کنیم که چه لوازمی نیاز دارند. همین طور سعی می کنیم خودمان هم حضور داشته باشیم و آن روزی که بین آنها هستیم، بهترین روز زندگی ماست.

مدرسه سازی در زندگی شخص یتان تأثیری داشته است؟

طوبی رأسی: مطمئناً داشته است. فقط چنین کارهایی می تواند نبود پدر و مادر و برادرمان را التیام بخشد و ما را آرام کند. ما می دانیم که آنها هم راضی هستند و ان شاءالله خداوند هم راضی باشد.

فرزانه رأسی: احساس انجام کار مفید برای هر کسی لذت بخش است. به هر حال وقتی فردی کاری انجام می دهد، اگر احساس کند این کار ماندگار است و به درد جامعه اش می خورد، خیلی لذت دارد و سبب آرامش فرد می شود.

اگر بخواهید درباره مدرسه سازی به افراد دیگر پیشنهاد بدهید، چه صحبتی دارید؟

طوبی رأسی: مردم ایران در مقاطع مختلف نشان داده اند که کار خیر را دوست دارند. ممکن است برخی افراد برای مدرسه سازی استطاعت مالی نداشته باشد، اما این را بدانیم که وقتی پول های خرد جمع شوند و چند نفر با هم مشارکت داشته باشند و گوشه ای از کار را بگیرند، می شود مدرسه هم بسازند یا مدارس متعددی را مجهز کنند. 

  چون معلم هستم و 27 سال کار کرده ام، به نظرم مدرسه سازی کار بسیار مهمی است. این کار همه اش خیر و برکت است و توصیه ام به دیگران هم ساخت مدرسه است.

کلید واژه ها: همایش ملی بانوان و خانواده خیرین مدرسه ساز کشور طوبی راسی فرزانه راسی


نظر شما :