رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور در همایش «بانوی ایرانی، مدرسه مهربانی»؛

سرمایه‌های کشور به جای چاه‌های نفت در دبستان‌ها نشسته‌اند

۲۹ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۲ کد : ۳۰۶۰ اخبار ستاد مرکزی اخبار همایش
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در سومین همایش ملی بانوان و خانواده خیرین مدرسه‌ساز کشور که با شعار بانوی ایرانی، مدرسه مهربانی برگزار شد، گفت: سرمایه‌های کشور به جای چاه‌های نفت یا بانک‌ها در دبستان‌ها نشسته‌اند.
سرمایه‌های کشور به جای چاه‌های نفت در دبستان‌ها نشسته‌اند

مهراله رخشانی‌مهر در سومین همایش ملی بانوان و خانواده خیرین مدرسه‌ساز کشور که با شعار بانوی ایرانی، مدرسه مهربانی در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان از دیرباز در فرهنگ غنی دینی ما از جایگاه بالایی برخوردار بوده و در جهان معاصر هم آموزش و پرورش به عنوان مولد سرمایه‌های ارزشمند انسانی، محور توسعه پایدار تلقی شده است، گفت: این نهاد نقشی سترگ در رشد و پیشرفت همه جانبه جوامع دارد؛ رهبر فرزانه انقلاب هم آینده کشور را مرهون تلاش آموزش و پرورش دانسته و همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها را به همکاری با این نهاد اثرگذار دعوت کرده‌اند؛ رئیس جمهوری هم، مدرسه را خانه امید دولت، مردم و آموزش را بنیادی‌ترین بخش توسعه کشور معرفی کرده‌اند.

وی ادامه داد: پاسخگویی به این مطالبه و تربیت نسلی متعهد به ارزش‌های دینی، اهل گفت‌وگو و دارای تفکر انتقادی، سرزنده، بانشاط و برخوردار از آموزش‌های باکیفیت، نیازمند تحول در نظام تعلیم و تربیت از جمله تحول در فضا و تجهیزات است، امری که بدون تردید به تنهایی از توان دولت خارج بوده و نیازمند مشارکت و حضور مردم است.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور تاکید کرد: در شرایطی که بشر امروز بیش از هر زمانی گرفتار هیاهوی آزمندی، ثروت اندوزی و لذت جویی از مادیات شده است؛ مایه مباهات و افتخار است که در جمع کسانی حضور یافته‌ایم که نه با سخنان زیبا، بلکه با دل‌های دریایی و دستان سخاوتمندشان و با کردار و عمل نیکِ مدرسه‌سازی، انسان را به اندیشه همزیستی و تلاش برای تحقق آینده‌ ای امید بخش، فرا می‌خوانند.

وی خیرین مدرسه‌ساز را معماران دوستی و عطوفت دانست و گفت: آنها با درک درست از جایگاه نظام تعلیم و تربیت، خطر بازماندن از قافله رشد و توسعه را نهیب زده و به این باور هستند که آینده‌سازان، استعدادها و سرمایه‌های سرشار و امید‌آفرین کشورمان، نیازمند مراقبت و برخورداری از فضا و تجهیزات مناسب هستند.

رخشانی‌مهر تاکید کرد: این جمع آبرودار در نزد خدا که افتخار و نشان ارزشمند خیرِ مدرسه‌ساز را بر سینه دارند به عنوان مروجان نیک‌اندیشی و پیام‌رسانانِ ترویج مهد رشد و توسعه یعنی مدرسه، به خوبی می‌دانند که سرمایه‌های ما در چاه‌های نفت یا بانک‌ها نیستند، سرمایه‌های ما در دبستان‌ها نشسته‌اند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور تاکید کرد: امروزه جامعه انسانی پذیرفته حضور زنان در عرصه‌های مختلف ثمرات و برکات زیادی را نصیب جامعه کرده است؛ به بیانی ساده‌تر امروز همگان دریافته‌اند که برای رسیدن به توسعه، نیازمندیم که زنان در عرصه‌های گوناگون ایفای نقش کنند و انتقال ارزش‌ها و فضیلت‌هایی مانند خیر اندیشی و خیرخواهی و نیکوکاری به نسل آینده و چشاندن لذت عمل خیر به کودکان و نوجوانان و فرهنگ‌سازی در این خصوص بخشی از این نقش آفرینی است.

وی بیان کرد: بانوان خیر مدرسه‌ساز به عنوان«ظرفیت سازان دانایی» در تحقق این دستاورد مهم نه تنها دوشادوش مردان گام برداشته‌اند، بلکه فراتر از آن نقش اصلی و اساسی را داشته‌اند زیرا در توفیق و تشویق مردان خیر، نقش یک زن فرهیخته و فرزانه انکار ناپذیر است.

رخشانی‌مهر اظهار کرد: در هزاره سوم که انسان معاصر را پدیده‌هایی چون فقرِ نوع دوستی و افزون طلبی تهدید می‌کند حضور حدود  5 هزار بانوی خیر مدرسه‌ساز تبلوری از غنای فرهنگ ایرانی و اسلامی ماست که نشان می‌دهد می‌‌توان هم، چون خدیجه(س) ثروت خود را وقف هدفی مقدس کرد و هم، چون مادر موسی دل به دریای رحمت خدا سپرد و هم، هاجروار سعی صفا و مروه نمود و برای جامعه امروز و فردا الگو بود و نقش‌آفرینی کرد.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: مگر می‌شود امروز از نقش زنان خیّر مدرسه‌ساز سخن گفت اما از سرکار خانم شهربانو نجفی معلم بازنشسته‌ای که 20 سال بخشی از حقوق معلمی را به خرید آجر برای ساخت مدرسه اختصاص می‌داده حرف نزد؟ مگر می‌شود امروز از نقش ممتاز زنان نیک‌اندیش حرف زد ولی از صبوری و همراهی سرکار خانم طیبه محمد جانی همسر مقنی و کشاورز روشندل تربت جامی در ایجاد اولین مدرسه راهنمایی روستای ارمغان چیزی نگفت؟ خیّر بودن و نیک اندیش بودن نه پست می‌خواهد و نه پول و این واقعیت را همسر جناب آقای دُرّکی چوپان نیکوکار خراسان جنوبی به خوبی نشان داده است.

وی با تاکید مجدد بر نقش‌ شگرف بانوان نیک‌اندیش در ترویج فرهنگ مشارکت و توسعه دانایی یادآور شد: از نگاه بلند و دستان پرسخاوت این «معماران عطوفت و مهربانی» در بنای خشت خشت مدارس، تشکر می‌کنم و از آنها می‌خواهم که در استمرار این امر خداپسندانه و نهادینه کردن فرهنگ نیک‌اندیشی، حامی و همیار آموزش و پرورش باشند.

کلید واژه ها: همایش ملی بانوان و خانواده خیرین مدرسه ساز کشور مهراله رخشانی مهر رییس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور


نظر شما :