آئین بزرگداشت بنیانگذار جامعه خیرین کشور با حضور معاون رئیس جمهور

۲۴ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۱ کد : ۴۹۳۴ اخبار ستاد مرکزی
آئین بزرگداشت بنیانگذار جامعه خیرین کشور با حضور معاون رئیس جمهور

گلابی که از گل وجود زنده یاد حافظی باقی مانده، جامعه خیرین مدرسه‌ساز است که رایحه خدمت را در توسعه مدارس می‌پراکند.

محمدباقر نوبخت در مراسم بزرگداشت سالروز درگذشت مرحوم حافظی بنیانگذار جامعه خیرین مدرسه‌ساز با بیان اینکه مرحوم حافظی در جمع ما نیست و یک سال است که سفر کرده است و امروز با اعتبار خدمات ارزشمند ایشان گردهم آمدیم، گفت: هر شخصی از منظر خویش به موضوع واحد که خدمات جاودانه مرحوم حافظی در عرصه مدرسه‌سازی است سخنی می گوید.

وی افزود: گلابی که بعد از گل وجود شادروان حافظی باقی مانده، جامعه خیرین مدرسه‌ساز است که رایحه خدمت را می‌پراکند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه این شخصیت ارزشمند بعد از سال‌ها خدمت که منشا خدمات فراوانی در عرصه فضای آموزشی شد، از سال ۷۸ تاکنون بیش از 130 هزار کلاس درس از سوی خیران مدرسه ساز در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته و افزون بر صدهزار میلیارد تومان در این راستا صرف شده است.

وی افزود: مرحوم حافظی توانست سازمان برنامه و بودجه را با تمام محدودیت‌های ارزی و ریالی حداقل از سال ۹۳ به بعد برای توجه به امر مدرسه سازی همراه کند.

وی با اشاره به محدودیت‌های بودجهای کشور گفت: در دهه ۹۰ درآمدهای ارزی ما از نفت از ۱۰۹ میلیارد دلار به زیر ۹ میلیارد دلار در سال گذشته رسید.

نوبخت ادامه داد: منابع عمومی سال ۹۲ حدود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بود که سال گذشته به ۴۴۱ هزار میلیارد تومان رسید. در این شرایط جامعه خیران توانست یک برانگیزانندگی در سازمان ما ایجاد کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: کمک دولت برای تکمیل پروژه‌های مدرسه‌ای خیرساز ۴۰ میلیارد تومان در سال ۹۳ بود که سال ۹۴ به ۹۸ میلیارد تومان رسید. این رقم سال ۹۵ دو برابر شد. سال ۹۶ به حدود ۲۱۸ میلیارد تومان و سال ۹۷ به ۴۱۱ میلیارد تومان و در سال ۹۸ به یک هزار میلیارد تومان رسید و امسال به ۲۳۵۰ میلیارد تومان رسیده است و این اثر وجودی فردی است که جامعه خیران را به همراه خود می کشاند.

وی ادامه داد: می توان مشاهده کرد که در این زمینه چه تابلوی زیبایی می توان از آثار وجودی مرحوم حافظی ترسیم کرد. وی ما را برانگیزاند تا رقم ۴۰ میلیاردی را به ۲۳۵۰ میلیارد تومان برسانیم.

وی افزود: مجموعه اعتبارات تملک دارایی سرمایه مدارس در سال ۹۳، ۵۰۰ میلیارد تومان بود که امروز به ۳۱۲۵ میلیارد تومان افزایش یافته است. چنین افرادی مانند مرحوم حافظی می توانند جامعهای را متحول کنند.

مدرسه یک ساختمان نیست، کانون یادگیری است

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: تمام کسانی که در مسیر آموختن انسان گام برمی‌دارند، در مسیر سنت الهی قدم برمی‌دارند.

وی با بیان اینکه مدرسه کانون یادگیری است، ادامه داد: مدرسه تنها یک ساختمان نیست و خیر مدرسه‌ساز تنها کسی نیست که مدرسه می‌سازد بلکه آینده می‌سازد و در این میدان گام برمی‌دارد؛ بنیانی نهاده شد که از برکات این بنیان همچنان همه ما بهره‌مند خواهیم بود.

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: بنیانی که اوج می‌گیرد با نیت خیر ساخته شده است و اگر روز به روز وسیع‌تر شده است یعنی درست بنیان نهاده شده است؛ آقای حافظی بنیان سنجیده‌ای گذاشت و برکات او همیشه استوار خواهد بود.

وی تصریح کرد: نیاز به فرهنگ مشارکت مردم در ساخت مدرسه بیش از نیاز به مدرسه است و نیازمند این هستیم که این جریان گسترش پیدا کند و همه جامعه را در برگیرد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: امسال طرحی را آغاز کردیم که هر کسی بتواند با یک آجر در ساخت مدرسه مشارکت کند و امیدوارم این حرکت فراگیر شود.

مشارکت همگانی در مدرسه‌سازی با اجرای طرح آجر به آجر

دکتر مهراله رخشانی‌مهر معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ضمن گرامیداشت یاد و خاطره وی گفت: نام دکتر حافظی با جامعه خیرین مدرسه‌ساز عجین شده است. از سال ۱۳۷۷ که هسته اولیه این نهاد مردمی شکل گرفت از همان ابتدا دکتر حافظی در تاسیس این نهاد نقش محوری و کلیدی داشت. او متاثر از غم از دست دادن فرزند برومند خود در سال ۷۴ که شاید امتحان الهی بوده است، چهار سال بعد سنگ بنای احداث یک دبیرستان پسرانه در شهر بروجرد را بنا نهاد، به قول خودش او اگرچه یک فرزند از دست داد اما با احداث مدرسه صدها فرزند به دست آورد. احساس مسئولیت و دردمندی دکتر حافظی موجب شد که او به ساخت یک مدرسه بسنده نکند. گویی راه را پیدا کرده بود او همزمان با افزایش نیازهای کشور به مدارس جدید، در کنار آموزش و پرورش و سازمان نوسازی مدارس اقدام به تأسیس نهاد مردمی خیرین مدرسه‌ساز نمود و برای نخستین بار در سطح کشور جامعه خیرین مدرسه ساز را شکل داد که تشکیل این نهاد مقدس، مدرسه‌سازی را دستخوش تغییر و تحول جدی نمود.

رخشانی‌مهر با اشاره به دستاورهای تاسیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز افزود: اگر نهاد خیرین مدرسه‌ساز نبود، امروز درصد زیادی از مدارس کشورمان چند شیفته بود. از مجموع ۵۳۰ هزار کلاس درس موجود در کشور، تاکنون حدود 130 هزار کلاس درس به همت خیرین ساخته شده است که اگر قرار بود این حجم از مدارس و کلاس‌های درس را دولت به تنهایی احداث نماید به طور قطع هزاران میلیارد تومان اعتبار نیاز داشت، بنابراین یکی از دستاوردهای فعالیت خیرین مشارکت اقتصادی در کمک به دستگاه تعلیم و تربیت بوده است.

وی ادامه داد: دستاورد دیگر شکل‌گیری این نهاد، تاثیرگذاری فرهنگی این نهاد است. تاکنون بیش از ۳۰ هزار خیّر حقیقی و حقوقی شناسایی و جذب شده‌اند که 6 هزار نفر از آنان به عنوان خیرین حقوقی شامل نهادهای حقوقی، بنیادها و خیریه‌ها بودند. بدون تردید شناسایی و جذب این تعداد خیرین مدرسه ساز بیانگر آن است که جامعه نوعدوست ایرانی دغدغه آینده و تامین فضای آینده‌سازان کشورمان را دارد و این سرمایه کم نظیر یک سرمایه اجتماعی ارزشمند به شمار می‌آید که آینده کشورمان را در این بخش تضمین می کند. بدون تردید تاثیر فرهنگی این مهم کمتر از دستاوردهای اقتصادی مشارکت خیرین مدرسه‌ساز نیست و چه بسا از آن مهمتر است نقش دکتر حافظی در تحقق تمام موفقیت‌ها، نقش محوری بوده است که در تمام این سال ها آن مرحوم با ویژگی‌های منحصر به فرد خود به خوبی سکان اداره این نهاد را برعهده گرفت و آن را به خوبی هدایت کرد.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با بیان اینکه ویژگی‌هایی چون دغدغه‌مندی، احساس مسئولیت، خستگی‌ناپذیر، مردمی بودن و تواضع و فروتنی دکتر حافظی از مهم‌ترین عوامل موفقیت ایشان در مدیرت نهاد جامعه خیرین مدرسه‌ساز بود، اظهار داشت: دکتر حافظی نسبت به آینده دانش‌آموزان و فرهنگ تعلیم و تربیت بی‌تفاوت نبود و احساس مسئولیت کرد. در شرایطی که فضاهای آموزشی کشور نیاز مبرم به حمایت داشت، وارد میدان شد و طی دو دهه گذشته عمر گرانبها و سرمایه خود را صرف این کار بزرگ کرد و همین عامل نیروی محرکه حرکت وی در این مسیر پر فراز و نشیب بود.

وی ادامه داد: مرحوم حافظی انسان دردمندی بود و به همین دلیل انگیزه و نیروی کافی برای حرکت در این مسیر را به دست آورد و موفق شد. خستگی ناپذیری و مصمم بودن وی باعث شد ۲۰ سال در تمام استان‌های کشور و در صدها شهرستان و منطقه مجامع شهرستانی خیرین مدرسه‌ساز را تشکیل داد و به تنهایی در اکثر جلسات مجامع و برنامه‌های افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه ها در دورترین نقاط کشور و روستاها و شهرها حضور داشت و با کمترین تشکیلات اداری بهترین کارنامه را در این عرصه بر جای گذاشت. او در وسط میدان جهاد مقدس مدرسه سازی حضور پیدا کرد و نامی جاودان از خود برجای گذاشت.

رخشانی‌مهر خاطرنشان ساخت: مرحوم حافظی در عین برخورداری از بالاترین رتبه اجتماعی و اقتصادی، بسیار فروتن و متواضع بود. انسانی مبادی آداب که با همه گروه‌های اجتماعی رفتاری خوش داشت و تواضع و فروتنی در رفتارش برجسته و زبانزد همگان بود. مدیری توانمند بود که مثلث مدرسه‌سازی را در کشورمان تشکیل و آن را تقویت کرد مثلثی که شامل مجامع استانی خیرین، آموزش و پرورش و نوسازی مدارس بود. او این مثلث را از سطح کلان کشور تا سطوح شهرستانی و استانی پیش برد و این موضوع امروز به صورت یک الگوی مدیریتی قابل توجه و قابل پیروی است.

وی با اشاره به عمل نیکی که خیرین مدرسه‌ساز انجام می‌دهند گفت: بهشت راستین به این نیک‌اندیشان و خیرین مدرسه‌سازی تعلق دارد که سرافرازی و نیک‌نامی این دنیا و سعادت جاودان عقبی را توأمان احراز می کنند. نیکوکارانی که متاع دنیا را با رضای باری تعالی معاوضه نمودند و چه زیبا شهدکلام را ائمه اطهار علیهم السلام با رساترین بیان فرموده‌اند که چه تجارتی و چه معامله‌ای سودآورتر از این که فرصت و توشه دنیا را وسیله آبادانی آخرت قرار می‌دهند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور خاطرنشان کرد: تمام شهرها و روستاهای دور و نزدیک، همیشه به یاد خواهند آورد قدم‌های خستگی ناپذیر مردی از جنس حماسه و ایثار را، فرهنگیان و آینده‌سازان ایران اسلامی از یاد نخواهند برد.

معاون وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: نهال نوپای خیرین هم‌اکنون به یک درخت تناور تبدیل شده است که ثمرات ارزشمند این درخت امروز در عرصه‌های مختلف ظاهر شده است و باید این راه مقدس تداوم یابد.

وی در پایان با اشاره به طرح "آجر به آجر" که در راستای جذب مشارکت آحاد مردم و اقشار مختلف جامعه تدوین شده است، گفت: امیدواریم بتوانیم با کمک جامعه خیرین مدرسه‌ساز بتوانیم سرمایه‌های خرد مردمی از تمام اقشار جامعه حتی به اندازه یک آجر جذب نموده و قدمی بزرگ برای توسعه فضاهای آموزشی کشور برداریم.

دکتر رخشانی‌مهر اظهار امیدواری کرد: با اجرای این بسته تحولی علاوه بر توسعه فرهنگ مشارکت و کار خیر، همه مردم را در عمران و آبادانی خانه دوم آینده‌سازان سهیم می‌کنیم.

رونمایی از سردیس و تمبر یادبود مرحوم حافظی

در این مراسم تمبر و سردیس مرحوم حافظی پدر مدرسه‌سازی با حضور مسئولان کشوری و خانواده آن مرحوم رونمایی شد؛ سردیس مرحوم حافظی به ارتفاع یک و نیم متر در طول یک متر و عرض ۷۰ سانتی متر و بر روی پایه‌ای به ارتفاع یک متر ساخته شده است. این سردیس از جنس فایبر گلاس و پایه فلزی با رنگ برنز است و در یکی از ساختمان‌های سازمان نوسازی مدارس که به نام دکتر حافظی نامگذاری شده است نصب خواهد شد.

کلید واژه ها: دکتر محمدرضا حافظی سالگرد دکتر محمدرضا حافظی


نظر شما :