جلسه هم اندیشی دبیرخانه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

۲۶ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۴ کد : ۴۹۸۱ اخبار ستاد مرکزی
جلسه هم اندیشی ریاست دبیرخانه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه مشارکتهای سازمان نوسازی مدار عصر یکشنبه مورخ ۲۵/۰۳/۹۹ در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید.
جلسه هم اندیشی دبیرخانه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

در این نشست صمیمی که با حضور دکتر محمودیان (دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور)، آقای دکتر عزیزپناه (مدیر کارگروه جذب نخبگان وزارت امور خارجه)، آقای دکتر روحی صفت (قائم مقام موسسه مردم نهاد فرهنگ و هنر)، آقای مهندس بیدار پور (سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه مشارکتهای سازمان نوسازی مدارس کشور)، خانم دکتر صادقی (مسئول کارگروه رسانه ای طرح آجر به آجر) و آقای مهندس صحرایی (دبیر کارگروه خیرین خارج از کشور) برگزار گردید.

در ابتدا این جلسه آقای مهندس بیدارپور ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم دکتر حافظی (بنیانگذار جامعه خیرین مدرسه ساز کشور)، گزارشی از فعالیت‌های خیرین مدرسه ساز و نقش آفرینی آنها در مشارکت 30 درصدی تامین و توسعه فضاهای آموزشی کشور و به سابقه درخشان بیش از دو دهه از فعالیت‌های جامعه خیرین اشاره نمودند.

در ادامه نیز ایشان با اشاره به طرح تحولی" آجر به آجر" به عنوان رویکرد اصلی وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازی مدارس در توسعه مشارکت‌های مردمی علی الخصوص توسعه فرهنگ مشارکتهای مردمی و جذب کمک‌های ایرانیان خارج از کشور دانستند.

 در ادامه آقای صحرایی و خانم صادقی در خصوص زمینه‌های همکاری و استفاده از ظرفیت‌های وزارت محترم امور خارجه به ویژه در حوزه رسانه‌های اجتماعی و نحوه ارتباط با جوامع ایرانیان، نخبگان و شخصیت های مطرح در این حوزه مطالبی ارائه نمودند.

آقای دکتر محمودیان با استقبال از مطالب مطرح شده ضمن تاکید بر ملاحظات موجود در حفظ حریم خصوصی ایرانیان خارج از کشور و حفظ اعتماد فی مابین از آمادگی حداکثری دبیرخانه ایرانیان خارج از کشور در توسعه فرهنگ مدرسه سازی در خارج از مرزهای کشور،‌ اطلاعاتی ارائه نمودند.

لازم به ذکر است مباحث ارائه شده در این نشست در قالب موارد ذیل جمع بندی گردید:

1- محوریت جامعه خیرین مدرسه ساز کشور به عنوان NGO مردم نهاد برای جذب مشارکت ایرانیان خارج از کشور و استفاده از ظرفیت های وزارت امور خارجه و سازمان نوسازی مدارس صرفا در جهت پشتیبانی این نهاد مردمی مورد تاکید حاضرین قرار گرفت.

2-ارتباط با اشخاص و جوامع ایرانیان خارج از کشور (Communities) در مرحله اول به صورت غیر مستقیم و توسط دبیرخانه عالی ایرانیان خارج از کشور امکان پذیر بوده و معرفی پورتال های ارتباطی جامعه خیرین مدرسه ساز کشور به خصوص فعالیت‌های موجود در Social Media از طریق کانال‌های ارتباطی وزارت امور خارجه (سامانه میخک) در فضای مجازی و رسانه‌های مرتبط انجام می گیرد. در این خصوص به عنوان نمونه می توان به معرفی سامانه "مهر مدرسه" در مدارس فارسی زبان خارج از کشور اشاره نمود.

3- در صورت برگزاری همایش خیرین خارج از کشور همکاری‌های لازم در بخش‌های مختلف (در بخش مدعوین، هماهنگی‌های کنسولی با کشورهای مختلف و ...) از طرف وزارت امور خارجه وجود خواهد داشت. در همین راستا همزمان با برگزاری همایش های نخبگان و سرمایه گزاران ایرانی خارج کشور در استان‌ها (که توسط وزارت امور خارجه در آینده ای نزدیک در استان‌های قم و خراسان جنوبی آغاز به کار خواهد نمود و به کل استان‌های کشور گسترش می یابد)، تمهیدات لازم برای حضور و معرفی فعالیت‌های جامعه خیرین مدرسه ساز و گسترش ارتباطات با ایرانیان خارج از کشور فراهم گردد. حضور در این همایش‌ها امکان دسترسی مستقیم به خیرین بالقوه مقیم در خارج از کشور را فراهم می نماید.

در پایان این دیدار کتاب زندگی نامه دکتر حافظی (بنیان گذار فقید جامعه خیرین مدرسه ساز کشور) و هدیه یادبودی از مدارس خیرساز کشور در مناطق محروم توسط آقای مهندس بیدار پور به آقای دکتر  محمودیان اهداء گردید.

 

کلید واژه ها: خیرین مدرسه ساز خارج از کشور


نظر شما :