از کتاب زندگینامه و کارنامه بانوی خیر مدرسه‌ساز «زهرا گیتی نژاد» رونمایی شد

۰۷ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۰۰ کد : ۵۰۹۰ اخبار ستاد مرکزی
با حضور وزیر آموزش‌وپرورش از کتاب زندگینامه و کارنامه بانوی خیر مدرسه‌ساز زهرا گیتی نژاد رونمایی شد.
از کتاب زندگینامه و کارنامه بانوی خیر مدرسه‌ساز «زهرا گیتی نژاد» رونمایی شد

 ۳۳۵۰ میلیارد تومان سهم دولت برای اجرای طرح‌های خیرساز است

به گفته وزیر آموزش و پرورش مدرسه در ساعات متمادی در سال‌های طولانی تحت یک برنامه با امکان ارزیابی، دانش‌آموز را تحت تعلیم قرار می‌دهد لذا آینده در مدرسه شکل می‌گیرد و افراد مدرسه ساز آینده سازی را انتخاب کردند.

مراسم رونمایی از کتاب زهرا گیتی نژاد خیر مدرسه‌ساز و تجلیل از اقدامات ارزنده او امروز عصر، 4 تیرماه 99 در هتل پارسیان آزادی با حضور وزیر آموزش و پرورش و برخی مسئولان این وزارتخانه برگزار شد.

حاجی میرزایی در این مراسم دهه کرامت را تبریک گفت، حضور خود را در جمع خیرین مدرسه ساز گرامیداشت و عنوان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های شما را ارج می‌نهد و امسال با اختصاص ۳ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان به همراهی با شما خیرین افتخار می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش افزود: امیدوارم این تلاش مبارک به ثمرات ارزشمندتری نایل شود وقتی صحبت از کار خیر می‌شود دایره آن گسترده است این افراد می‌کوشند از آلام مردم بکاهند و رنج محرومیت‌ها را کاهش دهند.

وی ادامه داد: در بین تمام کارهای خیر کار مدرسه سازی متمایز است چون مدرسه جایگاه متمایزی است جایگاهی که آینده سرزمین را می‌سازد هرجا سخن از تمدن سازی، فرهنگ سازی، تعالی و پیشرفت و توسعه است ۳ ابزار کلیدی به عنوان اصلی ترین عناصر سازنده تمدن و شکل دهنده تحول جهانی انسانی رخ می‌دهد؛ چشم‌ها برای دیدن، گوش برای شنیدن و قلب برای اندیشیدن در فرهنگ دینی.

حاجی میرزایی گفت: همه چیزی که به عنوان تمدن می‌شناسیم محصول این ۳ ابزار کلیدی است بدون این موارد تمدنی شکل نمی‌گرفت و آینده‌ای رقم نمی‌خورد انسان‌ها در شرایطی به دنیا می‌آیند که هیچ نمی‌دانند و این ۳ ابزار انسان را شکل می‌دهد، جوامع را می‌سازد و فرهنگ‌ها را پربار می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش مدرسه را جایگاهی دانست که بالاترین مشروعیت برای تغذیه این ابزارها را برای پیشرفت بر عهده دارد و گفت: خانواده و جامعه نیز تغذیه این ابزارها هستند اما مدرسه در ساعات متمادی در سال‌های طولانی تحت یک برنامه با امکان ارزیابی، دانش‌آموز را تحت تعلیم قرار می‌دهد. آینده در مدرسه شکل می‌گیرد و افراد مدرسه ساز آینده سازی را انتخاب کردند.

وی عنوان کرد: مدرسه یک ساختمان نیست رفیع ترین بنای زندگی انسان و جامعه است مدرسه باید انسان را برای زیستن خوداتکا و توانمند آماده کند و ما این را ماموریت خود می‌دانیم تلاش می‌کنیم نسل ما توانمند، کارامد، خلاق و تمدن ساز باشد.

وی اشاره کرد: در طول مدت مسئولیتم در تعلیم و تربیت هرجا که صحبت از مدرسه سازی است، یکی از پاهای ثابت و متعهد خانم گیتی نژاد است من به این شخصیت بزرگ غبطه می‌خورم.

حاجی میرزایی بر ترویج فرهنگ خیری تاکید کرد و گفت: ما به فرهنگ مشارکت، همدلی و مسئولیت پذیری اجتماعی نیازمندیم لذا طرح آجر به آجر را راه‌اندازی کردیم تا جامعه ایران به مدرسه سازی دعوت شوند.

وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: کرونا در کنار محدودیت‌ها خانواده‌ها را درگیر آموزش کرد و ما باید از این پیوند استفاده کنیم تا برای مشارکت جدی در امر مدرسه سازی دعوتی از افراد داشته باشیم.

نوع دوستی فراگیر است و گستره وسیعی دارد

مهراله رخشانی مهر در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب زهرا گیتی نژاد خیر مدرسه‌ساز با اشاره به اینکه نوع دوستی فراگیر است و گستره وسیعی دارد، بیان کرد: خیرین مدرسه‌ساز افرادی هستندکه در افزایش دانایی جامعه مشارکت داشته و در آموزش و آگاهی‌بخشی جامعه نقش‌آفرینی می‌کنند.

وی ادامه داد: خیرین با اعمال نیک و خداپسندانه خود علاوه بر ساخت مدرسه، فرهنگ‌ مقدس مشارکت در این زمینه را ترویج می‌دهند و این دقیقاً نکته‌ای است که برای توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی اهمیت بسیار زیادی دارد.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور اظهار کرد: برای توسعه مشارکت گسترده خیرین و ایجاد تغییرات محسوس در جریان ساخت و ساز فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی، بسته تحولی توسعه مشارکتهای مردمی با تدوین طرح «آجر به آجر» در دستور کار سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس قرار گرفته است.

رخشانی مهر مستندسازی و نگارش زندگینامه خیرین و نیکوکاران تاثیرگذار در جامعه برای معرفی به آیندگان و الگو قرار دادن آن برای نسل آینده‌ساز را مورد توجه قرار داد و گفت: بنابراین در مجموعه سازمان نوسازی مدارس کشور بر آن شدیم تا علاوه بر شناسایی این افراد، نسبت به تهیه زندگینامه آنها اقدام کنیم  و این موضوع را نه تنها در تهران بلکه در استان‌های مختلف در دست اجرا داریم،  بر همین اساس هم تا کنون کتاب زندگینامه چندین خیّر گرانقدر ملی را به رشته تحریر درآوردیم که کتاب خانم گیتی‌نژاد هم از جمله آن بود. 

وی اضافه کرد: موسسه مردم نهاد خانم گیتی‌نژادهم با هدف کمک به رفع دغدغه‌ها و محرومیت‌های آموزشی دانش‌آموزان سراسر کشور از حدود 15 سال پیش فعالیت خود را آغازکرد و توانسته است خدمات شایان توجهی را برای توسعه عدالت آموزشی ارائه کند به نحوی که امروزه به عنوان یک موسسه خیریه شناخته شده مستقل و مردمی در سطح کشور مطرح است.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور اظهار کرد: ساخت 370 مدرسه، حمایت تحصیلی از ۴ هزار دانش‌آموز و اهدای ۳ هزار جلد  کتاب برای دانش‌آموزان کشور و تأمین ۳ هزار  رایانه از جمله اقدامات ماندگاری است که توسط خیرین حامی این مجموعه صورت گرفته است،  در واقع این موسسه که امروز همپای دیگر خیرین به میدان توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی قدم گذاشته است، مجموعه‌ای خیّری است که نه صرفاً به عنوان یک مجموعه خیّری بلکه به عنوان یک مجموعه خیّرساز فعالیت دارد و بسیاری از دانش آموزان و اولیای آنان مدیرعامل آن را همراهی می کنند.

کتاب زندگینامه و کارنامه بانوی خیر مدرسه‌ساز «زهرا گیتی نژاد»

در این کتاب که از سوی جمعی از نویسندگان با عنوان شورای نویسندگان و تولید محتوا تألیف شده است به موضوع زندگینامه این بانوی خیر مدرسه‌ساز و کارنامه او در امر خداپسندانه مدرسه‌سازی پرداخته‌شده است.

زهرا گیتی نژاد، 16 اسفند1330 درتهران متولد و پس از طی دوران تحصیلی با توجه به علاقه‌اش به کسوت معلمی درمی‌آید و در مدارس تهران مشغول به تدریس می‌شود.

وی با عضویت در یونیسف در کلاس‌های طرح آموزش جهانی مشارکت و پس از موفقیت در کلاس‌ها به‌عنوان یکی از اعضای هسته مرکزی طرح آموزش جهانی در تهران انتخاب می‌شود که وظیفه تدوین محتواهای ارائه‌شده در کارگاه، به‌صورت بازی و فعالیت‌های جذاب برای سایر معلمان و دانش آموزان را بر عهده داشت.

در سال 1381 در قالب فعالیت در هسته مرکزی برای ارائه دوره‌های آموزشی به معلمان راهی استان سیستان و بلوچستان می‌شود. سفربه میرجاوه یکی از خاطرات مهم خانم گیتی نژاد و نقطه عطفی در زندگی اوست تا پا به عرصه مدرسه‌سازی بگذارد.

با احداث اولین مدرسه به نام قدسی نیلی در نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان در سال 1382 که با کمک خانم سیما نیلی انجام شد عملاً وارد عرصه خداپسندانه مدرسه‌سازی می‌شود.

با پیگیری‌ها و تلاش‌هایی که با کمک دوستان انجام می‌دهند موفق به ساخت 20 مدرسه در استان محروم سیستان و بلوچستان می‌شود در ادامه با همراهی تعدادی از خیرین وارد استان محروم خراسان جنوبی می‌شود و از سال 1387 تا 1391 موفق می‌شوند تعداد 35 مدرسه را احداث و به بهره‌برداری برسانند.

گیتی نژاد با ثبت موسسه خیریه در امر مدرسه‌سازی با عنوان موسسه گیتی مهر گیتی فعالیت‌های دیگری ازجمله؛ تجهیز مدارس، طرح حمایت تحصیلی، طرح رایانه برای همه، طرح کتاب و ... را برای ارسال به مناطق کمتر برخوردار را در این عرصه از سال 1391 آغاز و پیگیری می‌کند و بالاخره در سال 1399 با توجه به مشکلات پدید آمده ناشی از شیوع بیماری کرونا اقداماتی را در خصوص فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی برای دانش آموزان مناطق محروم ارائه می‌کند که از آن جمله می‌توان به تهیه و ارسال تبلت، دستگاه تلفن همراه و سیستم رایانه برای دانش آموزان مناطق کم برخوردار اشاره کرد.

موسسه خیریه مهر گیتی با همکاری سازمان نوسازی مدارس اداره آموزش‌وپرورش و خیرین تاکنون موفق به ساخت بیش از ۳۲۰ مدرسه در مناطق کم برخوردار کشور شده است.

همچنین این موسسه باهدف فرهنگ‌سازی که بخش اعظمی از آن درگرو کتاب و کتاب‌خوانی است در طرحی جامع و دائمی، با کمک خیرین تاکنون موفق به اهدا سه میلیون و هفت‌صد هزار جلد کتاب درسی، کمک‌درسی، داستانی و غیره به دانش آموزان مناطق محروم شده است.

انعقاد قرارداد ساخت دو مدرسه در سیستان و بلوچستان به همت خیرین جوان

در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب خانم گیتی‌نژاد،  برای ساخت دو مدرسه سه کلاسه در سیستان و بلوچستان قرارداد همکاری منعقد شد. همچنین ساخت مدرسه دیگری هم در خراسان  جنوبی توسط خیر نیک اندیش آقای صابری مورد توافق قرار گرفت.

کلید واژه ها: زهرا گیتی نژاد کتاب زندگینامه رونمایی از کتاب زندگی نامه خیر مدرسه ساز


نظر شما :