فرج الله یعقوبی خیر مدرسه ساز از ساخت مدارس در مناطق محروم می گوید

نخبه ها از میان دانش آموزان مناطق محروم بیرون می آیند

۱۸ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۶ کد : ۵۷۲۱ زندگینامه خیرین مدرسه ساز
دانش آموزانی که درمناطق محروم تحصیل می کنند نخبه هستند ولی به دلیل نبود امکانات و مدرسه بسیاری از آنها از ادامه تحصیل باز می مانند. اگر امکانات برای آنها فراهم شود استعدادها و نخبه ها پرورش یافته و آینده کشور را می سازند.
نخبه ها از میان دانش آموزان مناطق محروم بیرون می آیند

فرج الله یعقوبی یکی از خیرین مدرسه ساز است که در محرومیت تحصیل کرده و  تاکنون دو مدرسه در مناطق محروم استان فارس و خوزستان ساخته و در اختیار دانش آموزان قرار داده است. او با همه وجود طعم تلخ محرومیت را چشیده و معتقد است باید برای کمک به مناطق محروم و ساخت مدرسه تلاش کرد. پنج شنبه هفته گذشته مدرسه 11 کلاسه‌ای که در روستای خسروشیرین  آباده ساخته بود افتتاح شد و در اختیار دانش آموزان این روستا قرار گرفت. او درباره ساخت این مدرسه می‌گوید: اهل آباده هستم و در محرومیت درس خواندم. بعد از پایان دوره راهنمایی والدین‌ام مخالف ادامه تحصیل من بودند اما من دوست داشتم درس بخوانم. مجبور بودم به مدرسه دولتی شبانه‌روزی بروم تا هزینه‌ای به خانواده تحمیل نکنم. سال 60 طرح شهید رجایی که تحصیل دانش آموزان محروم در مدارس شبانه‌روزی بود در استان فارس به اجرا در آمد و من هم در یکی از این مدارس درس می‌خواندم. کنار درس با موتور در روستا مسافرکشی می‌کردم و در شهر هم آبنبات می‌فروختم تا خرج خودم را در بیاورم. شرایط خیلی سختی بود اما می‌خواستم به قله های موفقیت برسم. وقتی فارغ التحصیل مهندسی عمران شدم تصمیم گرفتم در یکی از روستاهای محروم آباده مدرسه بسازم. دبیرستان 11 کلاسه را در روستای خسروشیرین در مساحت 3 هزار متر مربع و با زیربنای 1500 متر در دو طبقه ساختم. هزینه ساخت این مدرسه 6 میلیارد تومان شد و این مدرسه را به یاد دخترم دکتر آرینا یعقوبی که در جوانی بر اثر بیماری از دنیا رفت نامگذاری کردم.

مهندس یعقوبی درباره ساخت مدرسه در منطقه سیلزده خوزستان گفت: سال قبل وقتی سیل آمد همه زندگی مردم خوزستان را با خودش برد. در این میان مدارس نیز آسیب دیدند ودر برخی از روستاها مدارس تخریب شدند. دولت هم توان اینکه بتواند این مدارس را دوباره بسازد نداشت و جامعه خیرین مدرسه ساز آستین همت بالا زدند و کمک کردند تا بخشی از مشکلات رفع شود. دوست داشتم سهمی در کم شدن مشکلات آموزشی این مناطق داشته باشم و به همین دلیل یک مدرسه 4 کلاسه در روستای قلعه سحر ساختم و به دانش آموزان روستا تقدیم کردم. یک باب مدرسه 18 کلاسه هم در اندیمشک در دست احداث دارم که در مرحله طراحی و ساخت است.

همیشه با دیدن مدارس کپری در مناطق محروم آرزو داشتم که بتوانم برای این دانش آموزان که واقعا نخبه هستند کاری بکنم. متاسفانه بچه هایی که در شمال شهر و با بهترین امکانات تحصیل می کنند برای رسیدن به موفقیت تلاش نمی کنند چون همه چیز دارند اما کسی که در مناطق محروم زندگی میکند طعم محرومیت را چشیده و برای رسیدن به موفقیت با همه وجود تلاش می‌کند. در میان آنها دانش آموزان نخبه وجود دارند که به خاطر نبود امکانات از ادامه تحصیل باز می‌مانند. هر کسی که ثروت دارد دوست دارد آن را در زندگی خرج کند. گاهی ماشین می‌خرد و گاهی خانه یا گاهی هم مسافرت خارجی می رود. من دوست داشتم بخش زیادی از آن را صرف کارهای خیر و مدرسه‌سازی بکنم. این کار از درون مرا خوشحال می‌کند. وقتی برای افتتاح مدرسه قلعه سحر به این روستا رفتم با دیدن دانش آموزان  که پشت نیمکت نشسته بودند احساس کردم همه آنها فرزندان من هستند و با همه وجود خوشحال شدم.


نظر شما :