مدیرکل نوسازی مدارس استان اردبیل:

اعتبار تکمیل پروژه‌های عمرانی آموزشی اردبیل افزایش چشمگیری یافته است

۳۱ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۱ کد : ۱۱۴۵ اردبیل
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اردبیل گفت: طی سال گذشته تخصیص اعتبار چشمگیری برای ساخت و تکمیل پروژه‌های عمرانی آموزشی گرفتیم.
اعتبار تکمیل پروژه‌های عمرانی آموزشی اردبیل افزایش چشمگیری یافته است

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اردبیل، دولت لطفی مدیرکل نوسازی مدارس استان اردبیل به همراه مدیرکل آموزش و پرورش و رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان اردبیل با آیت‌الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان، امام جمعه اردبیل و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، برای دعوت به جشنواره خیرین مدرسه ساز استان اردبیل و اعلام گزارش فعالیت ها دیدار کردند.

مدیرکل نوسازی مدارس استان اردبیل ضمن تبریک سال نو و در گزارشی اظهار کرد:  در سال 97 از نظر جذب اعتبارات استانی و ملی سال بسیار پر برکتی بود چنانکه در این سال بیش از سه برابر اعتبارات ملی نسبت به سال 96 افزایش یافت در حالی که در سال96 مبلغ 166 میلیارد ریال اعتبار داشتیم و این مبلغ در سال 97 به بیش از 500 میلیارد ریال افزایش یافت.

لطفی با اشاره به سفرهای رئیس سازمان به استان و تخصیص  تعهدات افزود: بطور کلی 10 پروژه آموزشی جدید با اعتبار 100 میلیارد ریال دریافت کردیم که با پیگیری،‌ این اعتبار 100درصد تخصیص یافت همچنین برای پروژه عظیم حیات طیبه استان که به صورت نیمه تمام مانده بود مبلغ 45 میلیارد ریال اختصاص گرفتیم همچنین برای 45 نمازخانه بلاتکلیف که سال‌های زیادی نیمه تمام مانده بودند مبلغ 40 میلیارد ریال اعتبار دریافت شد که با این اعتبارات ، عملیات اجرای تمام این نمازخانه ها فعال شد  و از این تعداد 9 نمازخانه در ماه آینده تحویل می شود و بقیه نیز در ماه های آتی تمام خواهند شد.

وی بیان کرد: از دیگر تعهدات سفر دکتر رخشانی مهر، 15 سالن ورزشی بلاتکلیف و 13 مدرسه دیگر در استان وجود داشت که به همت وی همه آنها از بلاتکلیفی رها شده و عملیات اجرایی آنها شروع شده است.

تحویل 49 مدرسه 156 کلاسه در سال 97 

مدیرکل نوسازی مدارس استان خاطرنشان کرد: در سال 97 تعداد 49 مدرسه با 156 کلاس درس تحویل آموزش و پرورش استان شد و همچنین مبلغ 65 میلیارد ریال تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی تهیه و در بین مدارس استان توزیع شد.

 لطفی اشاره کرد: طی سیاست گذاری سازمان نوسازی مدارس کشور برای مشارکت حد اکثری خیرین مدرسه ساز، تمام پروژه های خیری و مشارکتی بلاتکلیف و نیمه تمام استان فعال شد و هیچ مدرسه بلاتکلیف نماند و نوسازی مدارس و مجمع خیرین مدرسه ساز استان اردبیل برای استفاده بهینه از این اعتبارات ملی، خیرینی که قصد ساخت مدرسه بطور کامل را داشتند درخواست کردیم که 2 مدرسه مشارکتی 50درصدی را شروع کنند و بقیه هزینه از محل اعتبارات ملی خیری استفاده  شود با این اوصاف به جای یک مدرسه، دو مدرسه به فضاهای آموزشی استان اضافه خواهد شد.

وی گفت: محوطه 65 مدرسه با استفاده از قیر رایگان آسفالت ریزی شده است که با پایدار شدن جو استان تعداد قابل توجهی از محوطه مدارس آسفالت‌ریزی خواهد شد  همچنین در زمینه استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس 500 بخاری هرماتیک خریداری شده و در حال توزیع در مدارس است.

لطفی بیان کرد: اداره کل نوسازی مدارس در سال96 موفق شد در ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی کشور در بین نوسازی مدارس استانهای سراسر کشور مقام دوم را کسب کند.

 حل مشکل فضاهای آموزشی، همان توسعه فرهنگی و اجتماعی است

آیت‌الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان بیان کرد: هیچ عملی از خدمت کردن به مردم اولاتر نیست و امیدوارم که این حرکت شما ادامه داشته باشد تا مشکلات فضای آموزشی که همان توسعه فرهنگی و اجتماعی است مرتفع شود و هیچ دانش آموزی بخاطر نبود فضا و امکانات از تحصیل باز نماند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری افزود: زینت زندگی دنیا انسان‌های بزرگی است که با قلب های بزرگ، ذائقه های فاخر و آزروهای آسمانی انسانهای دردمند را در سایه سار رحمت و حمایت خود پناه می دهند؛ آنها از علاقه به طبیعت مادی جدا شده و با خروج از منیّت به راز و رمز ابدیت و جاودانگی دست یافته‌اند.

خیرین آفریدگاران اقتدار و عرت کشورند

وی ادامه داد:‌ اگر قرآن و اهل بیت ابدی هستند به این دلیل است که ینفع الناس هستند و کسی که ینفع الناس است می‌ماند و از بین نمی‌رود و هیچ احسانی مثل تعلیم و تربیت نیست، هیچ ارزشی مثل عنصر علم سعه وجودی به انسان نمی‌دهد رشد و شکوفایی یک ملت و کشور در گرو تعلیم و تربیت و مدرسه پایگاه اصلی تعلیم و تربیت است به همین دلیل خیرین مدرسه‌ساز در واقع خیرین فرهنگ ساز و آفریدگاران اقتدار و عزت برای کشور هستند.

آیت‌الله عاملی تصریح کرد:‌ این مدارس اولاً در رشد علمی کشور تاثیر دارند ثانیاً این مدارس توسط خیرین ما در مناطق محروم احداث می شوند و این قدم بسیار بزرگی در رفع تبعیض آموزشی در کشور ماست.

وی  افزود: باید برای پیشگیری از بحران فضاهای آموزشی، مناطقی که مهاجرت به آنها زیاد است شناسایی کرده و با ایجاد فضای آموزشی در آن مناطق از بروز مشکل در آنها جلوگیری کرد همچنین آن مناطق و روستاهایی که به علت مهاجرت مدارس آنها بلاتکلیف مانده است، در زمینه های دیگر مثل تولید  یا کارگاه‌های کوچک روستایی از آنها استفاده شود.

کلید واژه ها: نوسازی مدارس اردبیل امام جمعه اردبیل مجمع خیرین مدرسه ساز اردبیل آموزش و پرورش اردبیل آیت الله عاملی


نظر شما :