مدیرکل نوسازی مدارس استان البرز :

سالانه ۱۲ هزار نفر به جمعیت دانش آموزی البرز افزوده می‌شود

۱۴ مهر ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۰ کد : ۲۵۹۷ البرز
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز گفت: سالانه ۱۲ هزار نفر به جمعیت دانش آموزان استان از طریق مهاجرت یا ورودی‌های کلاس اولی افزوده می‌شود.
سالانه ۱۲ هزار نفر به جمعیت دانش آموزی البرز افزوده می‌شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس البرز، محمد دلاوریان در آئین افتتاح مدرسه خیّرساز زنده یاد حاج محمد پورکاشانی که با حضور مسئولان استانی در مسجد صاحب الزمان (ع) محمدشهر برگزار شد، بیان کرد: این مدرسه در زمینی به مساحت یک هزار و ۷۰۰ مترمربع با زیربنایی جمعا ۷۶۰ مترمربع و با اعتباری بالغ بر یک‌ میلیارد و 100 میلیون تومان تکمیل که ۵۰ درصد اعتبارات این پروژه به وسیله خیر پورکاشانی تأمین شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز با اشاره به اینکه در سال تحصیلی 97-96 به دلیل مهاجرپذیری بالا، حدود هفت هزار کلاس درس در البرز کم داشتیم که رقم قابل توجهی بود، افزود: سالانه ۱۲ هزار نفر به جمعیت دانش آموزان استان از طریق مهاجرت یا ورودی‌های کلاس اولی افزوده و موجب می‌شود هر سال 400 تا 500 کلاس درس ایجاد کنیم.

وی اذعان کرد: 48 درصد مدارس در استان البرز به صورت دوشیفته فعالیت می‌کنند و تراکم دانش آموزی کلاس ها که نباید بیش از 24نفر باشد، به 35تا 45 نفر می‌رسد که غیراستاندارد است.

دلاوریان بیان کرد: به دلیل کمبود سرانه فضای آموزشی در استان، بسیاری از فضاهای اداری و سالن‌های چند منظوره مدارس به کلاس درس تبدیل شده اند تا کمبود کلاس تا حدودی رفع شود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز با اشاره به جمعیت دانش‌آموزی ۸۸ هزار نفری در مدارس غیردولتی استان مطرح کرد: به دلیل کمبود منابع دولتی و آموزشی باید از فضای مدارس غیردولتی کمک بگیریم همچنین مدارسی در البرز با قدمت ۷۰ سال داریم اما با وجود کمبودهای مذکور، تخریب و بازسازی آنها را در برنامه نداریم بنابراین لازم است مسئولان و خیرین کمک کنند تا از این بحران خارج شویم.

وی در خصوص اقدامات اداره کل نوسازی استان البرز ضمن‌ اعلام افزایش هشت برابری اعتبارات ملی بیان کرد: در سال ۹۶ سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز ۳/۲۳ مترمربع بود اما با افزایش اعتبارات این رقم به ۳/۸۰ مترمربع مربع ارتقا یافت و البرز را از استان 31  به استان 30 از حیث فضای آموزشی بهبود داد.

ساخت یک هزار کلاس درس در استان البرز

مدیرکل نوسازی مدارس استان البرز ادامه داد: بر اساس اعتبارات ۸۰ میلیارد تومانی خیرین و کمک‌های استانی صورت گرفته ساخت یک هزار کلاس درس در دستور کار اداره کل نوسازی استان قرار گرفته است و در این راستا گامی در جهت بهبود سرانه فضای آموزشی برداشته ایم.

دلاوریان افزود: از یک هزار کلاس درس در مهرماه گذشته ۱۶ پروژه معادل ۱۶۰ کلاس درس آماده شد و در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفت؛ ۱۶ پروژه نیز مهرماه امسال همزمان با بازگشایی مدارس در قالب ۱۶۴ کلاس آماده و تحویل داده شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز بیان  کرد: اعتبارات تخصیص یافته موجب شد در وهله اول، تمام پروژه های نیمه تمامی که از سال‌ها قبل بلا تکلیف بودند تعیین تکلیف و تکمیل شوند که تقریبا ۷۰ درصد ساخت این مدارس توسط خیرین انجام شد.

وی افزود: دو و نیم میلیارد تومان از این اعتبارات برای تعمیرات ۶۲ مدرسه و بخش آزمایشگاهی، کارگاهی، کلاسی و ورزشی در نظر گرفته شد علاوه بر آن هزینه‌ای بالغ بر هفت و نیم میلیارد تومان صرف خرید تجهیزات مدارس شد که نسبت به سال گذشته 10 تا 12 برابر بوده است.

به گفته دلاوریان، آسفالت و ایزوگام سه و 62 هزار مترمربع از مدارس نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

 

کلید واژه ها: مدرسه خیّرساز مدرسه غیردولتی سرانه فضای آموزشی


نظر شما :