مدیرکل نوسازی مدارس گلستان:

۹۰ میلیارد ریال برای جمع‌آوری بخاری‌های نفتی مدارس اختصاص یافت

۲۰ آبان ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۵ کد : ۲۹۶۱ گلستان
مدیرکل نوسازی مدارس گلستان گفت: ۹۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای سامانه گرمایشی مدارس استان و حذف بخاری‌های نفتی اختصاص یافت.
۹۰ میلیارد ریال برای جمع‌آوری بخاری‌های نفتی مدارس اختصاص یافت

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس گلستان، یاسر لیوانی بیان کرد: اداره کل نوسازی مدارس گلستان از ابتدای مهر امسال تاکنون ۴۴۰ کلاس درس در سطح استان را با نصب انشعاب گاز، به سامانه گرمایشی استاندارد مجهز و بخاری‌های نفتی را از این کلاس‌ها جمع آوری کرد همچنین در این مدت ۱۹۴ کلاس درس در استان گلستان به سامانه گرمایشی متمرکز (حرارت مرکزی) مجهز شد.

وی اظهار کرد: با وجود اقدامات انجام شده هنوز در ۳۷۰ کلاس درس گلستان از بخاری نفتی استفاده می‌شود که علت عمده تجهیز نشدن این مدارس به سامانه گرمایشی استاندارد، اجرا نشدن شبکه گازرسانی در این مناطق بود؛ این کلاس‌ها عمدتا در مناطق مرزی شهرستان‌های کلاله، مراوه تپه و گنبدکاووس قرار دارند.

وی اضافه کرد: برنامه‌ریزی شده تا به محض برخورداری مناطق ذکر شده از شبکه گاز، کار تجهیز مدارس به سامانه گرمایشی استاندارد صورت گیرد و برای ایمنی بیشتر دانش آموزان از سامانه‌های گرمایشی دو گانه سوز یا تابشی از جمله در مناطق دور افتاده استفاده می شود.

به گفته وی سال گذشته نیز حدود ۷۵۰ بخاری نفتی از مدارس استان گلستان جمع آوری و سامانه گرمایشی استاندارد جایگزین آن شد.

بر چیده شدن آخرین مدرسه خشت و گلی در استان

مدیرکل نوسازی مدارس گلستان همچنین گفت: با کمک خیّرین مدرسه ساز و بهره برداری از مدرسه نوساز دو کلاسه ساخته شده در روستای«یکه توت بالا» بخش مرکزی شهرستان مرزی مراوه تپه آخرین مدرسه خِشتی و گِلی از استان گلستان برچیده شد.

لیوانی افزود: برای جایگزینی این مدرسه خشتی یک میلیارد ریال اعتبار هزینه شد که ۲۰ میلیون ریال آن را یک نیکوکار تامین کرد.

وی اظهار کرد: باوجود اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته هنوز ۳۰ درصد ساختمان مدارس گلستان ناایمن است و نیاز مبرم به اجرای طرح‌های مقاوم‌سازی و نوسازی دارد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گلستان اضافه کرد: میانگین سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز گلستانی ۴/۶ متر مربع بوده و پایین تر از میانگین کشوری به میزان ۵/۱۳ متر مربع است بنابراین همچنان به اقدامات توسعه‌ای و ساخت و سازهای جدید نیازمندیم.

لیوانی گفت: اکنون ساخت ۱۰۰ مدرسه با ۵۸۰ کلاس درس در استان گلستان در دست انجام است که عملیات اجرایی آنها طی سال جاری آغاز شده و برنامه‌ریزی بهره برداری از این طرح‌ها، پایان سال ۹۹ خواهد بود.

وی افزود: برای ساخت این مدارس در استان گلستان ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار کمکی از سوی خیرین تعهد شد که تاکنون ۴۴۰ میلیارد ریال آن از سوی این قشر تامین اعتبار شده است.

به گفته وی ساخت ۳۰ مدرسه در آق قلا، ۱۱ مدرسه در گمیشان، سه مدرسه در بندر ترکمن و دو مدرسه گنبدکاووس از سوی خیرین در دست اجراست.

گفتنی است در استان گلستان ۲۵۰۰ مدرسه با ۱۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس به استعداد ۳۶۲ هزار دانش آموز با مدیریت آموزشی ۲۳ هزار فرهنگی وجود دارد.

کلید واژه ها: برچیدن مدارس خشتی و گلی نوسازی مدارس گلستان


نظر شما :