وزیر آموزش و پرورش در همایش بانوی ایرانی، مدرسه مهربانی:

نبض زندگی در مدارس با کمک خیرین می تپد

۲۸ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۰ کد : ۳۰۵۲ اخبار برگزیده
حاجی‌میرزایی با تاکید بر نقش موثر خیرین در فرهنگ‌سازی مسئولیت‌پذیری اجتماعی، حضور آنها را در امر تعلیم و تربیت کمک کننده به آموزش و پرورش دانست و گفت: نبض زندگی در مدارس با کمک خیرین می تپد.
نبض زندگی در مدارس با کمک خیرین می تپد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، محسن حاجی‌میرزایی در سومین همایش ملی بانوان و خانواده خیرین مدرسه‌ساز با شعار (بانوی ایرانی-مدرسه مهربانی) با اشاره به اینکه مفهوم کلیدی احساس مسئولیت اجتماعی خیرین برای کاستن از رنج مردم مورد توجه است، اظهار کرد: در شرایطی که در جامعه مطالبه‌گری به یک فرهنگ تبدیل شده است اما افرادی بزرگی هستند که مسئولیت مهم خود را درک می‌کنند و در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی قدم می‌گذارند؛ در شرایط فعلی، کشور به این روحیه خیرین نیاز دارد؛ فرهنگی که آنها اشاعه می‌دهند در جامعه  بسیار اثرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: مدارس نبض و کانون یادگیری محسوب می‌شوند و فضایی است که ظرفیت توانمندی‌های نسل ما در آنجا گسترش پیدا می‌‌کند و خیرین در خلق این موقعیت یادگیری کمک می‌کنند و به نوعی شریک ما در این آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت هستند.

حاجی‌میرزایی ادامه داد: توانمندی و تاثیرگذاری زنان درعرصه های مختلف اثبات شده است و بانوان خیر با فلسفه و منطق عمیق و درک درست از وضعیت و نیاز جامعه به این کار مبادرت کرده‌اند که بسیار قابل احترام و سپاس است.

حاجی میرزایی به سه واژه کلیدی "بانوان خیر مدرسه‌ساز" در ارتباط با این همایش اشاره کرد و احساس مسئولیت این جمع گرانقدر را در قبال جامعه بمنظور کاهش رنج و محرومیت‌ها و ایجاد فرصت‌های برابر آموزشی ستود و این مسئولیت را لازمه آگاهی و ثمره  دانش دانست.

وی خاطرنشان کرد: فرهنگی که خیرین اشاعه می دهند موجب سازندگی کشوراست چرا که نبض زندگی در مدرسه می‌تپد و مدرسه کانون یادگیری و رشد و درنتیجه سازنده جامعه است و ما و شما خیرین گرانقدر درواقع شریک یکدیگر دراین امر خطیر هستیم.

وزیر آموزش وپرورش ضمن امتنان از سازمان برنامه و بودجه بدلیل تخصیص صدردصدی اعتبارات پیش بینی شده ‌سال۹۸ در حوزه نوسازی مدارس گفت: متاسفانه علی‌رغم همه تلاش‌هایی که دراین حوزه صورت گرفته هنوز نیازهای گسترده و عمیقی داریم. خیرین تعهد کرده اند طی دو سال ۵ هزار میلیارد تومان به این امر اختصاص دهند؛ امیدواریم دولت نیز سهم خود را که برابر همین مبلغ است تامین نماید.

حاجی‌میرزایی تاکید کرد: از سازمان نوسازی مدارس درخواست کرده‌ام که تمام نیازهای مدارس در معرض دید خیرین و عموم قرار گیرد تا هر کسی با در نظرگرفتن سرمایه حتی اندک به کمک مدرسه‌سازی بیاید.

بازدید وزیر آموزش و پرورش از نمایشگاه عملکرد بانوان خیّر مدرسه‌ساز

وزیر آموزش و پرورش همچنین در حاشیه این همایش از نمایشگاه جنبی عملکرد بانوان خیر مدرسه‌ساز بازدید کرد و در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود ۴۰ هزارکلاس نیمه تمام در کشور اظهارکرد: ۳۰ درصد فضاهای آموزشی ما نیازمند نوسازی یا مقاوم سازی و مرمت‌اند که از این میان، ۱۲ درصد نیازمند تخریب و بازسازی‌اند و ۱۸ درصد نیز باید مقاوم سازی شوند.
وی گفت سیستان و بلوچستان و تهران به ترتیب بیشترین کمبود و نیاز فضاهای آموزشی را دارند و در تهران منطقه ۲۲ با رشد جمعیتی بالا، وضعیت بسیارنامناسبی دارد.

حاجی میرزایی یادآورشد : طبق سندت حول بنیادین آموزش و پرورش باید سرانه فضای آموزشی به 8/4 مترمربع برسد که درحال حاضر این رقم برابر 5/2 مترمربع است.

وزیرآموزش و پرورش با قدردانی ازا قدامات و تلاش‌های ۲۰ساله جامعه خیرین مدرسه‌ساز از همگان خواست با هر سرمایه خرد و اندکی که می توانند فراهم کنند در امر نیک و مقدس مدرسه‌سازی سهیم شوند.

حاجی‌میرزایی با اشاره به اینکه نیازمند توسعه اقدامات خیرین مدرسه‌ساز هستیم، گفت: در سال جاری نامه‌ای از سوی خیرین مدرسه‌ساز به ما ارسال شد که در آن اعلام کردیم طی مدت  ۲ سال حدود ۵ هزار میلیارد تومان خیرین تعهد می‌کنند و در ازای آن هم دولت تامین اعتبار دارد تا هرچه زودتر خلا‌ءهای فضای آموزشی پر شود.

وی افزود: به دلیل آنکه در سال‌های گذشته اصرار آموزش و پرورش بر آن بوده است که فرصت‌های آموزشی را در تمام نقاط کشور توسعه دهد در نتیجه در بسیاری از مناطق مدارسی ساخته شده است که تعداد دانش آموزان در آن کم است؛ اکنون در حاشیه شهر‌ها و برخی از استان‌ها نیازمند فضای آموزشی هستیم تا  تراکم دانش‌آموزی ۴۰ نفره نداشته باشیم.

کلید واژه ها: محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش همایش ملی بانوان خیر مدرسه ساز


نظر شما :