سفیر سابق ایران در یونسکو به مناسبت هفته بسیج:

جوانگرایی و امید دو کلیدواژه اصلی در بیانیه گام دوم است

۰۵ آذر ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۴ کد : ۳۰۸۳ اخبار مهم
سفیر سابق ایران در یونسکو با تبیین و اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب، نقش جوانگرایی و امیدبخشی را در این بیانیه مهم دانست.
جوانگرایی و امید دو کلیدواژه اصلی در بیانیه گام دوم است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، مراسم گرامیداشت هفته بسیج با حضور مدیران و جمعی از کارکنان حوزه ستادی به همت پایگاه بسیج شهید صادقی‌مقدم صبح امروز در ساختمان سازمان مرکزی برگزار شد.

در این مراسم محمدرضا مجیدی استاد دانشگاه تهران و سفیر سابق ایران در یونسکو با اشاره به مفاهیم موجود در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اظهار کرد: در گام نخست انقلاب در طول چهار دهه گذشته با همه فراز و فرودها، زیرساخت های مناسبی برای خودسازی فردی، جامعه‌ پردازی و تمدن‌سازی فراهم شد و اینک گام دوم را با این پشتوانه و نقشه راه روشن با محوریت نسل های نو باید با قوت برداریم.

وی تاکید کرد: این حرکت بدون توجه به گام اول و دستاوردها آن و با آسیب شناسی دقیق ممکن نیست و به تحریفات باید توجه کرد زیرا آنان که در مسیر تحریف انقلاب اسلامی بوده و هستند، بیکار ننشستند؛ البته انسان بصیر و زمان‌شناس دچار مشکل و بحران تحلیل و خلط اصل و فرع نمی‌شود.

مجیدی گفت: نسل های اول و دوم باید برای خود و نسل‌های نو چرایی و ضرورت تاریخی انقلاب اسلامی را بازخوانی کنند تا ببینیم کجا بودیم و اینک کجا هستیم؛ در وانفسای مشکلات اقتصادی و زندگی روز مره راه را گم نکرده و ایستگاه تاریخی که در آن ایستاده ایم را فراموش نکنیم.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: بنابراین در آستانه گام دوم باید چرایی و ضرورت انقلاب اسلامی را باز تعریف کنیم تا گام دوم استوارتر برداشته شود؛ در بیانیه گام دوم این موضوع به خوبی تبیین شده است، این بیانیه به ما کمک می‌کند تا به این پرسش‌ها پاسخ دهیم که کجا بودیم، کجا هستیم و به کجا باید برسیم.

به گفته سفیر سابق ایران در یونسکو در بیانیه گام دوم چهار شعار اخلاق، عقلانیت، عزت و برادری به چهار شعار کلیدی انقلاب اسلامی یعنی استقلال، آزادی، عدالت و معنویت اضافه شده تا این گام مکمل گام اول باشد و با استحکام بیشتر مسیر تمدن سازی پیموده شود.

این استاد دانشگاه گفت: در شرایطی که توسط برخی در داخل و خارج امواج ناامیدی به جامعه تزریق می‌شود، در بیانیه گام دوم امید واقع بینانه با تاکید بر جوان و جوان‌گرایی که نماد امید است موج می زند؛ البته باید توجه داشته باشیم که جوانگرایی به معنای پیرزدایی نیست بلکه تجربه صاحبان تجربه در کنار نشاط و انگیزه و شور و فعالیت جوانان اسباب پیشرفت و  توسعه و تعالی کشور را فراهم می کند.

وی با اشاره به شرایط بین المللی وقوع انقلاب اسلامی گفت: برخی رسانه‌های غربی در همان ماه‌های اولیه انقلاب، آن را چالش تمدنی برای مغرب زمین ذکر کرده  که صرفا یک تهدید برای منافع سیاسی و اقتصادی غرب نبوده است زیرا بنیان های این فرهنگ و تمدن را از عصر رنسانس و نوزایی تا کنون را به چالش کشید.

مجیدی با اشاره به اینکه همه انقلاب های مدرن که محصول دوران رنسانس و عصر روشنگری بودند یا دین‌گریز بودند یا دین ستیز، بیان کرد: ولی انقلاب اسلامی در این فضای دوقطبی مقابله با دین، به تعبیر فیلسوف فرانسوی میشل فوکو، بر خلاف جریان حاکم بر انقلاب ها، انقلاب الهی و به نام خدا بود.

سفیر سابق ایران در یونسکو با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی مطالبات خفته تاریخی ملت ایران و حتی آرمان‌های امت اسلامی و محرومان جهان را در شعارهای خود متبلور کرد، اظهار کرد: باید هویت ایرانی، اسلامی و انقلابی خود را دقیق بشناسیم و به نسل‌های نو بشناسانیم تا با روشن‌بینی در این مسیر گام برداریم.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نکرده است، اظهار کرد: اما پیام انقلاب اسلامی و الهام بخشی آن در منطقه و جهان جریان مقاومت را در مقابل نظام سلطه شکل داده است و به همین دلیل شاهد دشمنی ها در اشکال گوناگون هستیم، اما به لطف الهی، حرکت الهی انقلاب با پشتوانه مردمی تا تحقق اهداف و آرمان‌ها ادامه خواهد یافت. ما باید در هر جایگاه و منزلت اجتماعی هستیم به وظیفه خود در روشنگری و شناخت اولویت ها توجه کنیم و امروز مساله اصلی اقتصاد و اشتغال و تولید و کارآفرینی و نان شب مردم به ویژه اقشار محروم است.

کلید واژه ها: نوسازی مدارس


نظر شما :