مدیرکل نوسازی مدارس همدان:

ساماندهی مدارس کانکسی استان همدان به ۱۴ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

۰۳ دی ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۰ کد : ۳۳۳ همدان
مدیرکل نوسازی مدارس استان همدان با توجه به اینکه ۷۰ مدرسه کانکسی در استان در حال فعالیت است، گفت: ساماندهی این مدارس به ۱۴ میلیارد تومان اعتیار نیاز دارد.
ساماندهی مدارس کانکسی استان همدان به ۱۴ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس همدان، فرزاد تیموری با توجه به بازسازی و نوسازی مدارس استان، بیان کرد: بازسازی و نوسازی مدارس بر اساس اولویت انجام‌ شده است، برای مثال ابتدا مدارسی که نزدیک به 50 تا 60 سال عمر داشتند، تخریب و بازسازی ‌شده‌اند و مابقی مدارس که به طور متوسط 45 سال قدمت دارند با اولویت در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی افزود: 2 هزار و 500 مدرسه در استان وجود دارد که 40 درصد این مدارس نیاز به مقاوم‌سازی، بازسازی و نوسازی دارند.

مدیرکل نوسازی مدارس همدان یادآور شد: استان همدان از نظر مقاوم‌سازی مدارس، مقام هفتم را در بین استان‌ها دارد و هیچ مدرسه خشت و گلی یا تمام سنگی در استان وجود ندارد.

تیموری با اشاره به اعتبار لازم برای بازسازی مدارس فرسوده، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه با پیش‌بینی دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی 3 میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی برای مدارس فرسوده کشور اختصاص‌ یافته که سهم استان همدان 500 میلیارد تومان است.

وی مطرح کرد: در سال جاری برای استان همدان  از محل اعتبارات استانی برای ساخت فضاهای آموزشی  15 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده بود که به صورت صد درصد تخصیص یافت. هم‌چنین از محل اعتبارات ملی  22 میلیارد تومان برای تکمیل فضاهای آموزشی نیمه‌تمام اعتبار اختصاص‌ یافت که بر اساس آن طرح‌های خوبی آغاز شد که تعدادی از  این پروژه‌ها با مشارکت خیّرین در حال اجراست.

مدیرکل نوسازی مدارس استان همدان در ادامه از وجود 70 مدرسه کانکسی در استان خبر داد و گفت: برخی از این مدارس کانکسی (حدود  46 مدرسه) در روستاهایی که جمعیت آن کاهش یافته قرار دارد که در بیش‌تر این مدارس یک الی دو دانش‌آموز مشغول به تحصیل هستند. اما در 24 مدرسه کانکسی دیگر جمعیت بیش‌تری در حال تحصیل هستند که باید این مدارس کانکسی جمع‌آوری و به‌جای آن مدارس ایمن ساخته شود.

تیموری افزود: به‌طور متوسط برای هر کلاس درس 150 میلیون تومان و در مجموع 14 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت مدارس مقاوم و دائمی به جای این 24 مدرسه کانکسی نیاز است.

وی در مورد استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس استان، خاطرنشان کرد: 70 درصد مدارس به وسیله رادیاتور و پکیج، 29 درصد با بخاری گازی و کم‌تر از یک درصد با استفاده از بخاری کاربراتوری استاندارد نفت‌سوز گرم می‌شوند که بیش‌تر این مدارس در روستاهایی قرار دارند که هنوز گاز کشی انجام نشده است.

مدیرکل نوسازی مدارس استان همدان تصریح کرد: با توجه به وجود کارخانه تولید بخاری‌های گازی هوشمند هرمتیک در  شهرستان رزن، قرار است بخاری‌های گازی هوشمند هرمتیک جایگزین بخاری گازی شود تا  علاوه بر ارتقای کیفیت هوا، مصرف انرژی نیز کاهش یابد.

به گفته وی، در حال حاضر قرداد خرید 2 هزار و 700 بخاری گازی هوشمند هرمتیک با این کارخانه منعقد شده است که تاکنون 800 دستگاه تهیه و نصب شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش در مورد تجهیز مدارس استان به وسایل مهار آتش، خاطرنشان کرد: خرید و نصب کپسول آتش‌نشانی برای مدارسی که ساخته می‌شود بر عهده اداره کل نوسازی است، اما مدارس دیگر را باید آموزش و پرورش انجام دهد، ضمن اینکه کپسول آتش‌نشانی چه در مدارس قدیمی و چه در نوساز هرچند وقت یک‌بار باید بررسی و شارژ شوند که این هم از وظایف اداره کل آموزش و پرورش است.

کلید واژه ها: بخاری هرمتیک مدارس کانکسی نوسازی مدارس همدان بخاری گازی بخاری نفتی


( ۱ )

نظر شما :