مدیرکل دفتر فنی و تحقیقات سازمان تاکید کرد؛

ساخت مدارس با هویت معماری ایرانی اسلامی و مبتنی بر فناوری روز، سرلوحه کار دفاتر فنی باشد

۰۲ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۱ کد : ۳۶۲۹ اخبار مهم
مدیرکل دفتر فنی و تحقیقات سازمان نوسازی مدارس کشور، در سمینار منطقه‌ای معاونان و کارشناسان دفاتر فنی، بر طراحی و ساخت مدارس با هویت معماری ایرانی اسلامی و مبتنی بر دانش و فناوری روز و با استفاده از مصالح نوین تاکید کرد.
ساخت مدارس با هویت معماری ایرانی اسلامی و مبتنی بر فناوری روز، سرلوحه کار دفاتر فنی باشد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوازی مدارس کشور، سمینار منطقه‌ای دفاتر فنی ادارات کل نوسازی مدارس استان‌های منطقه پنج کشور با حضور عماد مخدومی مدیرکل دفتر فنی سازمان نوسازی مدارس کشور، اکرمی مشاور معماری رئیس سازمان، معاونان و کارشناسان دفاتر فنی استان‌های خراسان شمالی، خراسان‌جنوبی، خراسان‌رضوی، کرمان و سیستان و بلوچستان در مشهد برگزار شد.

مدیرکل دفتر فنی و تحقیقات سازمان نوسازی مدارس کشور در این جلسه با اشاره به اهمیت برگزاری این نوع نشست‌های تخصصی اظهار داشت: سمینارها و نشست‌های تخصصی دفاتر فنی ادارات کل استان‌ها علاوه بر ارتباط و تعامل بیشتر دفاتر فنی استانها، موجب هم‌افزایی، ارتقای دانش و مهارت، تبادل تجربیات موفق و آشنایی با راهکارهای مختلف پیشبرد موفق امور خواهد شد.

 مخدومی با بیان اینکه استقرار سیستم مکانیابی دقیق و علمی مدارس، طراحی و اجرای مدارس و مدیریت سبز در فضاهای آموزشی، بروزرسانی شناسنامه فنی فضاها و استفاده از روش‌ها و مصالح نوین در ساخت مدارس با تاکید بر شاخص‌های سند زیرنظام فضا و تجهیزات از جمله وظایف مهم دفاتر فنی است افزود: در طرح‌های بومی با رعایت ضوابط و مقررات تحقق شاخص‌های معماری ایرانی_اسلامی باید بکوشیم مدارس را با‌ هویت بسازیم.

مشاور رئیس سازمان نوسازی مدارس در حوزه معماری نیز در این جلسه با بیان اینکه مدرسه مکان تربیتی است و افراد برجسته و مطرح در این مکان‌ها تربیت می‌شوند، گفت: برای ساخت یک مدرسه، ابتدا باید مسائل محیطی و اقلیمی استان و منطقه خود را بشناسیم و سپس اقدام به طراحی فضای آموزشی سازگار با اقلیم منطقه نمائیم.

وی افزود: خوشبختانه ما الگوهای قدیمی موفقی را در این زمینه داریم که باعث افتخار و سربلندی طراحان و معماران ایرانی است. لذا امروزه هم با تکیه بر دانش روز و با حفظ ویژگی‌های اصیل معماری ایرانی_اسلامی، باید مدارس را ماندگار بسازیم.

در این سمینار اساتید دانشگاه در رشته‌های مختلفی همچون مکانیابی فضاهای آموزشی با استفاده از GIS و مبانی طراحی مدارس با رویکرد مدیریت سبز مطالب مفیدی ارائه کردند و همچنین سه کارگروه معماری، سازه و تاسیسات مکانیکی و برقی با حضور کارشناسان مرتبط طی دو روز برگزار شد که در آن، پروژه‌های مختلفی در زمینه طراحی، سازه، معماری و تاسیسات مکانیکی و برقی از ادارت کل استانها مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

شایان ذکر است؛ در پایان گردهمایی از دو پروژه‌ی استخر حاتمی در حاشیه شهر مشهد و فرهنگسرای ثابت توسط شرکت‌کنندگان بازدید به عمل آمد.


نظر شما :