عملکرد سه ماهه نوسازی مدارس در پاییز ۹۸؛

از افتتاح ۱۰ هزار کلاس درس تا برگزاری همایش بانوان خیر مدرسه‌ساز

۰۱ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۶ کد : ۴۲۱۰ اخبار مهم
افتتاح همزمان ۱۰ هزار کلاس درس با حضور معاون رئیس جمهور، برگزاری همایش ملی تجلیل از بانوان خیر مدرسه‌ساز و تدوین سند جامع ضوابط و معیارهای مکان‌یابی فضاهای آموزشی در پاییز ۹۸ انجام شد.
از افتتاح ۱۰ هزار کلاس درس تا برگزاری همایش بانوان خیر مدرسه‌ساز

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، پاییز 98 برای سازمان با چندین افتتاحیه در استان‌های مختلف و مختومه شدن پرونده ساخت مدارس سیل‌زده در کشور، برگزاری تکریم از بانوان خیر مدرسه‌ساز بعد از چند سال وقفه و تدوین سند جامع ضوابط و معیارهای مکان‌یابی فضاهای آموزشی سپری شد.

افتتاح همزمان  ۱۰ هزار کلاس درس در سراسر کشور

آئین افتتاح همزمان 10 هزار کلاس درس جدید در سراسر کشور به صورت متمرکز و با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در شهرستان دماوند و از طریق ویدئو کنفرانس در سایر استان‌های کشور به طور همزمان برگزار شد.

طی این آئین 2 هزار پروژه آموزشی، پرورشی  و ورزشی مشتمل بر 10 هزار کلاس درس بصورت همزمان در سراسر کشور به بهره‌برداری می‌رسد که برای به ثمر رسیدن این تعداد پروژه، در مجموع اعتباری بالغ بر 3200 میلیارد تومان هزینه شده است؛ 53 درصد اعتبارات پروژه های مذکور توسط دولت و  47 درصد توسط خیرین مدرسه‌ساز و یا با مشارکت آنان تأمین شده است.

در این مراسم جهانگیری گفت: در کمتر از دو سال، ملت ایران از جنگ اقتصادی آمریکا، سرافرازانه بیرون آمد، آمریکایی ها فکر می‌کردند با فشارهایی که وارد می‌کنند ایران را از بین می‌برند اما خوشبختانه موفق بودیم، سال گذشته ۷ هزار کلاس درس و امسال ۱۰ هزار کلاس درس را افتتاح کردیم.

همچنین رخشانی‌مهر بیان کرد: در شرایط فعلی حدود ۲۶ هزار کلاس درس نیمه‌تمام از محل اعتبارات دولتی با اعتبار مورد نیاز حدود ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و ۱۴ هزار کلاس درس نیمه‌تمام با اعتبار ۵ هزار میلیارد تومان از محل پروژه‌های مشارکتی که دولت نتوانسته به تعهد خود عمل کند در کشور وجود دارد که در صورت تکمیل آن‌ها در حدود 5/7 میلیون مترمربع به زیربنای فضاهای آموزشی کشور اضافه خواهد شد.

 

پرونده مدارس سیل‌زده کشور تا پایان سال بسته می‌شود

محسن حاجی میرزائی به همراه مهراله رخشانی‌مهر معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، به منظور بهره‌برداری از فضاهای آموزشی تعمیراتی و احداثی استان لرستان به این استان سفر می‌کنند.

بر اساس این گزارش؛ 31 پروژه جدید احداث‌شده مشتمل بر 122 کلاس درس و 310 پروژه آسیب‌دیده از سیل فروردین‌ماه مشتمل بر 1756 کلاس درس که نیازمند تعمیرات اساسی بود، با حضور وزیر آموزش و پرورش مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

در جریان سیل فروردین ماه امسال 423 فضای آموزشی این استان آسیب دید که از این تعداد 113 مدرسه در قالب 413 کلاس درس نیازمند تخریب و بازسازی و 310 مدرسه نیز با 1756 کلاس درس نیازمند تعمیرات اساسی بود. همچنین به تجهیزات 179 مدرسه نیز آسیب جدی وارد شد.

در این آیین رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پرونده مدارس سیل‌زده کشور تا پایان سال جاری بسته می‌شود.

برگزاری سومین همایش بزرگ بانوان و خانواده خیرین مدرسه‌ساز کشور

سومین همایش بزرگ بانوان و خانواده خیرین مدرسه‌ساز کشور با شعار " بانوی ایرانی _ مدرسه مهربانی " با حضور بیش از 600 بانوی خیّر مدرسه‌ساز و خانواده‌های خیرین و همچنین مدیران و مسئولان ارشد اجرائی کشور برگزار شد؛ این همایش با هدف تکریم بانوان و تجلیل از برگزیدگان و خانوادههای فعال در امر مدرسه سازی؛ تبیین برنامه‌های آینده شورای بانوان در دهه سوم فعالیت خیّرین مدرسه ساز؛ جذب و تعامل حداکثری با نهادهای دولتی و خیریه‌های بانوان فعال درامر مدرسه سازی برگزار می‌شود و طی آن از بانوان خیّر مدرسه‌ساز شاخص تجلیل خواهد شد.

مدعوین این آئین علاوه بر بانوان و خانواده‌های خیرین مدرسه‌ساز، رؤسای مجامع خیرین مدرسه‌ساز استانها، مدیران کل نوسازی مدارس استان‌ها، مسئولان مشارکت‌های مردمی ادارات‌کل، خانواده‌های خیرین متوفی، خانواده‌های معظم شهدا، مدیران موسسات خیریه بانوان، هنرمندان و بانوان موفق که از مدیران ارشد اجرائی کشور هستند، حضور خواهند داشت.

مهراله رخشانی‌مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در این مراسم تاکید کرد: امروزه جامعه انسانی پذیرفته حضور زنان در عرصه‌های مختلف ثمرات و برکات زیادی را نصیب جامعه کرده است؛ به بیانی ساده‌تر امروز همگان دریافته‌اند که برای رسیدن به توسعه، نیازمندیم که زنان در عرصه‌های گوناگون ایفای نقش کنند و انتقال ارزش‌ها و فضیلت‌هایی مانند خیر اندیشی و خیرخواهی و نیکوکاری به نسل آینده و چشاندن لذت عمل خیر به کودکان و نوجوانان و فرهنگ‌سازی در این خصوص بخشی از این نقش آفرینی است.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: مگر می‌شود امروز از نقش زنان خیّر مدرسه‌ساز سخن گفت اما از سرکار خانم شهربانو نجفی معلم بازنشسته‌ای که 20 سال بخشی از حقوق معلمی را به خرید آجر برای ساخت مدرسه اختصاص می‌داده حرف نزد؟ مگر می‌شود امروز از نقش ممتاز زنان نیک‌اندیش حرف زد ولی از صبوری و همراهی سرکار خانم طیبه محمد جانی همسر مقنی و کشاورز روشندل تربت جامی در ایجاد اولین مدرسه راهنمایی روستای ارمغان چیزی نگفت؟ خیّر بودن و نیک اندیش بودن نه پست می‌خواهد و نه پول و این واقعیت را همسر جناب آقای دُرّکی چوپان نیکوکار خراسان جنوبی به خوبی نشان داده است.

تدوین سند جامع ضوابط و معیارهای مکان‌یابی فضاهای آموزشی

داریوش ورناصری  معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی مدارس کشور از تدوین سند «معیارها و ضوابط مکان‌یابی فضاهای آموزشی» و الزام اجرای آن از طریق ادارات کل نوسازی مدارس سراسر کشور خبر داد.

وی با تاکید بر اهمیت استانداردسازی و توجه به الگوهای توسعه پایدار و آمایش سرزمین در فضاهای آموزشی اظهار کرد: مکان‌یابی فضاهای آموزشی،  مبتنی بر آمایش سرزمین و تحولات جمعیتی، مستلزم تدوین شاخص‌ها و معیارهای تخصصی و مدل‌سازی آنها در قالب یک نظام هوشمند الکترونیکی است.

وی ادامه داد: برای تحقق این اهداف، سازمان نوسازی مدارس کشور طرح مطالعاتی استقرار نظام مکان‌یابی و تخصیص مدارس آمایش سرزمین و تحولات جمعیتی را در دستور کار خود قرار داد تا تدوین شاخص‌ها، طراحی و استقرار نظام مکان‌یابی به طور استاندارد و هوشمند انجام شود.

دیدار با خانواده‌ مرحوم «حسین علیمرادی» خیر جوان مدرسه‌ساز 

 محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش به همراه مهراله رخشانی‌مهر رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور، ناصر قفلی رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز و جمعی از خیرین مدرسه‌ساز با حضور در منزل مرحوم حسین علیمرادی خیر جوان مدرسه‌ساز و موسس خیریه "دست‌یاری به دشتیاری" با خانواده او دیدار و گفت‌وگو کردند.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اهمیت کار ارزشمند حسین علیمرادی، او را الگویی برای جوانان دانست و گفت: در روزگاری که همه مطالبه‌گر شدند و انتظار کار از دیگران دارند؛ برخی جوانان احساس مسئولیت می‌کنند و از رنج دیگران در رنج هستند که مرحوم علیمرادی نیز چنین روحیه‌ای داشت.

حاجی میرزایی بیان کرد: علیمرادی حجتی برای جوانان است، کسی که وارد عمل شد تا به هموطنان خود کمک کند و باقیات صالحاتی برجای گذارد.

مرحوم حسین علیمرادی جوان ۲۴ ساله‌ای بود که کارش را از یک خیریه دانشجویی آغاز کرد و به تدریج با راه اندازی موسسه دست‌یاری به دشتیاری آغازگر مسیر مدرسه‌سازی در این منطقه شد و متاسفانه طی بازدید از روند ساخت و ساز مدارس در همین منطقه در  سانحه رانندگی جان خود را از دست داد.


نظر شما :