عملکرد سه ماهه نوسازی مدارس در تابستان۹۸؛

از سفرهای دوره‌ای رئیس سازمان به استان‌های شرقی تا مختومه شدن پرونده ساخت مدارس کرمانشاه

۰۱ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۵ کد : ۴۲۱۸ اخبار مهم
سفرهای دوره‌ای رئیس سازمان با استان‌های شرقی کشور و تلاش برای حذف مدارس خشت و گلی از جمله مهم‌ترین اقدامات این سازمان در تابستان ۹۸ بود.
از سفرهای دوره‌ای رئیس سازمان به استان‌های شرقی تا مختومه شدن پرونده ساخت مدارس کرمانشاه

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نسازی مدارس کشور، تابستان 98 برای سازمان نوسازی مدارس مثل سال‌های گذشته روزهای شلوغی بود چراکه باید فضاهای آموزشی لازم برای مهرماه را آماده می‌کردند آن هم در شرایطی که از ابتدای سال با سیل عظیم و خسارات به مدارس همراه بود علاوه بر آن ساخت و ساز مدارس زلزله‌زده کرمانشاه هم کم و بیش باقی مانده بود.

بازدید رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور از استان‌های شرقی کشور

مهراله رخشانی‌مهر در سفر به استان‌های گلستان، سمنان، خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و سیستان و بلوچستان به بررسی وضعیت پروژه‌های نیمه‌تمام  یا در حال احداث آموزشی، پرورشی و ورزشی می‌‌پردازد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آنان قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور‌ از  دوشنبه دهم تیرماه سفر خود را از استان گلستان آغاز کرده است و پس از آن به استان‌های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و سیستان و بلوچستان ادامه می‌دهد و این سفر به همراه  سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش انجام شد.

«میثاق‌نامه خدمت ماندگار» برای حذف مدارس خشتی و گلی سیستان و بلوچستان 

«میثاق‌نامه خدمت ماندگار» برای حذف مدارس خشتی و گلی سیستان و بلوچستان، با حضور جمعی از خیرین مدرسه‌ساز کشوری، سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش، مهراله رخشانی‌مهر رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور و استاندار سیستان و بلوچستان امضا شد.

این میثاق‌نامه در راستای اجرای سند توسعه آموزشی و محرومیت‌زدایی از فضاهای آموزشی و حذف مدارس خشتی و گلی استان سیستان و بلوچستان تهیه شده بود، امروز با شعار «برای توسعه عدالت آموزشی همراه و همگام هستیم» به امضای طرفین دولتی و خیرین مدرسه‌ساز رسید.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور دستور تشکیل کار‌گروه ویژه جمع‌آوری مدارس خشتی و گلی سیستان و بلوچستان را داد تا دانش‌آموزان این استان نیز در جشن ملی جمع‌آوری مدارس خشتی و گلی در مهرماه، سهیم باشند؛ تعداد کل کلاس‌های درس خشتی و گلی در ابتدای سال 97 در سطح کشور 980 مورد بوده است که این تعداد به 371 کلاس درس کاهش پیدا کرده و از این تعداد هم 177 کلاس درس در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

پرونده مدارس زلزله‌زده کرمانشاه بسته شد

مرزبان نظری مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمانشاه با اشاره به تخریب تعداد ۷۸ مدرسه با 415 کلاس درس در زلزله آبان‌ماه سال 96 گفت: از این تعداد ۵۳ مدرسه روستایی و ۲۵ مدرسه شهری بودند که در مجموع 42 هزار مترمربع فضای آموزشی بود.

وی افزود:  پس از زلزله، در کمتر از دو هفته، ساماندهی موقت دانش آموزان مناطق زلزله‌زده در بیش از 457 کلاس درس پیش ساخته انجام شد. تعداد 25 مدرسه که دچار آسیب جزئی شده بودند تعمیر، مرمت و بازسازی شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفت و با تحویل ۷۲ مدرسه در مناطق زلزله‌زده پرونده ساخت این مدارس بسته شد.

افزایش ۲۰ درصدی تعهدات، در بیست و یکمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز

محمد رکوعی معاون توسعه مدیریت، پشتیبانی و مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور از افزایش تعهدات خیرین مدرسه‌ساز در جشنواره بیست و یکم خبر داد و گفت: تعهدات جشنواره بیست و یکم نسبت به جشنواره بیستم، ۲۰ درصد رشد داشته است.

وی همچنین ادامه داد: در ۲۶۳ شهرستان کشور نیز شاهد برگزاری جشنواره‌های شهرستانی بودیم که البته جشنواره‌های بانوان و اصناف را هم در برخی از استان‌ها داشتیم که در خلال برگزاری جشنواره‌ها برگزار شدند.

رکوعی بیان کرد: جمع‌بندی جشنواره‌های استانی نشان می‌دهد ۱۴۷۱ میلیارد تومان تعهدات اخذ شده در جشنواره بیست و یکم بوده است که ۸۹ درصد آن مربوط به تعهدات ساخت مدرسه، ۹ درصد مربوط به واگذاری املاک و۲ درصد هم شامل سایر تعهدات مثل تجهیزات و تعهدات نقدی بوده است.

تعیین اعضای هیات رئیسه جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور

هفتمین جلسه هیات مدیره جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور با حضور دکتر ناصر قفلی رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور، دکتر رخشانی‌مهر معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور، رکوعی معاون توسعه مدیریت، پشتیبانی و مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور، دکتر جمالزاده نماینده وزیرآموزش و پرورش در جامعه خیرین مدرسه‌ساز، مهندس جعفری مدیرعامل جامعه خیرین مدرسه‌ساز و اعضای هیات مدیره جامعه (خانم میردامادیان، آقایان اسپرورین، قلم چی، فخاری، شاه‌حسینی، ابراهیمی) در محل جامعه خیرین مدرسه ساز کشور برگزار شد.

در پایان این جلسه، ناصر قفلی توسط اعضای هیات مدیره به عنوان رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور، شاه حسینی به عنوان نایب رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور و آقای اسپرورین به عنوان خزانه دار انتخاب شدند.

دانش‌آموزان لرستانی بدون مدرسه مهر 98 را آغاز نکردند

محمدرضا حیدری مدیرکل نوسازی مدارس استان لرستان بیان کرد: کار ساخت مدارس یک، دو و سه کلاسه تا پایان مهرماه به پایان می‌رسد و مدارس تا ۶ کلاس نیز تا پایان سال جاری در اختیار آموزش و پرورش  قرار خواهد گرفت؛ 86 میلیارد تومان کمک‌های خیرین نیکوکار به مدارس این استان بوده است، ضمن اینکه بالغ بر 43 میلیارد تومان نیز اعتبارات دولتی از محل بحران سیل، برای بازسازی مدارس، استانداردسازی سیستم گرمایشی و تجهیزات مدارس سیل‌زده تخصیص یافت.

مدیرکل نوسازی مدارس استان لرستان همچنین در خصوص مدارس روستای چم‌مهر نیز افزود: پیش از سیل ۴ مدرسه در روستای چم مهر وجود داشته است که مدرسه شهدا از ۷ سال پیش بدلیل کمبود دانش آموز بلااستفاده مانده بود، اما مدارس شهید طهماسبی، شهید کلانتری و ۲۲ بهمن در سیل دچار آسیب شدند که مدارس شهید طهماسبی و شهید کلانتری تعمیر شده‌اند و در سال تحصیلی میزبان دانش‌آموزان خواهند بود، مدرسه ۲۲ بهمن نیز بدلیل قرار گرفتن در حریم رودخانه به جای دیگری منتقل شده است که هم اکنون کار ساخت این واحد آموزشی با سرعت در دست اجراست.


نظر شما :