رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور؛

استفاده از طرح« آجر به آجر» برای توسعه مشارکت مردمی در مدرسه‌سازی

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۰ کد : ۴۵۲۱ اخبار مهم
رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با اشاره به توجه ویژه برای توسعه مشارکت‌های مردمی در مدرسه‌سازی گفت: با استفاده از طرح آجر به آجر سعی داریم کمک‌های بیشتری را ساخت و ساز مدارس جذب کنیم.
استفاده از طرح« آجر به آجر» برای توسعه مشارکت مردمی در مدرسه‌سازی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، مهراله رخشانی‌مهر رئیس سازمان نوسازی مدارس در دیدار با حمید پور اصغری معاون امور علمی فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور به تشریح و تبیین بسته های تحولی سازمان با رویکرد افتتاح سامانه مکان یابی و بسته تحولی مشارکت های مردمی پرداخت.

در این جلسه رخشانی‌مهر با بیان اینکه نگاه به سازمان نوسازی مدارس به چشم یک دستگاه عمرانی است، اظهار کرد:  اما در این سازمان علاوه بر کارهای عمرانی باید به هویت بخشی و معماری مدارس آن توجه داشته باشیم و در شرایط فعلی مشاهده می کنیم که استهلاک مدارس بالاست و صرفاً ساخت و ساز مدارس جدید را در دستور کار قرار دادیم.

وی ادامه داد: باید مدارسی استاندارد و با کیفیت بسازیم که حداقل بتوانند 100 سال عمر کند؛ بر همین اساس از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده کردیم تا با استفاده از علوم جدید به هویت بخشی و ورود مدیریت سبز به مدارس کمک کنیم.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: در شرایط فعلی هم با توجه به اسناد بالادستی و زیر نظام فضا و تجهیزات به مکان یابی مدارس و افزایش ظرفیت مردم برای مشارکت بیشتر در امر مدرسه سازی توجه ویژه‌ای داریم.

رخشانی‌مهر با بیان اینکه در سال‌های اخیر ردیف اعتبارات خیرین افزایش پیدا کرده است، گفت: سعی کردیم تا با استفاده از سیاست های تشویقی، خیرین بیشتری را در امر ساخت و ساز مدارس دخیل کنیم همچنین در طرح آجر به آجر سعی شد تا هر فردی حتی با سرمایه‌های خود امکان کمک به مدرسه سازی را داشته باشد و از طریق نرم افزار طراحی شده که به زودی رونمایی خواهد شد، امکان دستیابی به این ظرفیت وجود دارد.

وی با اشاره به اهمیت ساخت مدارس ایمن و با قدمت بالا تصریح کرد: باید در ساخت مدارس به نگهداری و تجهیز این فضا هم توجه ویژه ای داشت و سعی داریم در سیاست‌های جدید سازمان این موضوع را مورد توجه قرار دهیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این موضوع سعی کردیم از ظرفیت مردم در ساخت مدارس و فضاهای آموزشی استفاده بیش از پیش را داشته باشیم و بر همین اساس بسته های تحولی با عنوان مشارکت های مردمی برای کمک مدرسه سازی در سال جاری مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

 رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور همچنین به برگزاری جشنواره خیرین هم اشاره کرد و گفت: این جشنواره هر سال یک بار برگزار می‌شود و تا سه سال گذشته اعتبارات آموزش و پرورش برای برگزاری این جشنواره ها در نظر گرفته می شد اما با بسته شدن این اعتبار استان‌ها برای برگزاری جشنواره با مشکلاتی مواجه هستند که امیدواریم ردیف اعتباری قابلتوجهی برای این موضوع در نظر گرفته شود.

 وی همچنین به پروژه‌های نیمه تمام اشاره کرد و گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده در نظر داریم تا تمامی پروژه‌های نیمه تمام را تکمیل کنیم و هیچ پروژه آموزشی نیمه کاره ای که تعیین تکلیف شده و نشده باشد نداریم.

رخشانی‌مهر درباره نرم افزار مکانیابی مدارس با اشاره به اینکه این نرم افزار با پشتیبانی قوی علمی برای ساخت مدارس طی سال‌های مختلف مورد توجه قرار می‌گیرد گفت:" با به کارگیری این نرم افزار بهینه سازی فضاهای آموزشی موجود را در دستور کار قرار می دهیم و هیچ مدرسه بدون استفاده نخواهد بود چرا که با استفاده از مطالعات جمعیت شناسی و عوارض زمین به ساخت و ساز مدارس توجه می‌شود.

 

کلید واژه ها: رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور نوسازی مدارس کشور


نظر شما :