وزیر آموزش و پرورش در مراسم رونمایی کتاب بانوی خیر مدرسه‌ساز؛

خیرین مدرسه‌ساز آینده جامعه را بنا می‌کنند/ به فرهنگ مسئولیت پذیری اجتماعی نیازمندیم

۰۴ تیر ۱۳۹۹ | ۲۲:۰۰ کد : ۵۰۶۵ اخبار برگزیده
وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اهمیت کار خیرین مدرسه‌ساز گفت: البته بیش از مدرسه‌سازی به تمرین فرهنگ مشارکت و مسئولیت‌پذیری اجتماعی نیازمندیم.
خیرین مدرسه‌ساز آینده جامعه را بنا می‌کنند/ به فرهنگ مسئولیت پذیری اجتماعی نیازمندیم

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، محسن حاجی‌میرزایی در مراسم رونمایی از کتاب زهرا گیتی نژاد خیر مدرسه‌ساز با ابراز خرسندی از حضور در جلسات خیرین،  آن را فرصت مغتنمی دانست و اظهار کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران به تلاش های خیرین مدرسه ساز ارج می نهد و  امسال ۳ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان سهم دولت برای پروژه های خیرساز در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: دایره کار خیر گسترده است و کسانی که می‌کوشند رنج محرومیت‌ها را کاهش دهند و زندگی بهتری را برای مردم رقم بزند جزو ناب ترین انسان‌ها هستند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در میان تمام کارهای خیر کار مدرسه سازی کاری متمایز است، اظهار کرد: چراکه مدرسه بنیانی متمایز با دیگر مسائل جامعه است.

حاجی‌میرزایی ادامه داد: هرجا که سخن از تمدن سازی، فرهنگ سازی، تعالی و پیشرفت و توسعه است سه ابزار کلیدی چشم و گوش و قلب به عنوان اصلی‌ترین عامل شکل دهنده تحول انسانی دخیل است و همه آنچه به عنوان تمدن می‌شناسیم و تمایز جوامع را رقم  می‌زند محصول این سه ابزار کلیدی است،  انسان‌ها در شرایطی پا به دنیا می گذارند که هیچ نمی دانند و این سه ابزار انسان را شکل می دهد و فرهنگ ها را پربار می کند.

وی با اشاره به اینکه مدرسه جایگاهی است که بالاترین مشروعیت برای تغذیه این سه عنصر کلیدی را بر عهده دارد، گفت: خانواده و جامعه تغذیه کننده این سه ابزار خواهد بود، افراد در بهترین سنین عمر خود در مدرسه تحت تعلیم قرار می گیرند و آینده ما را مدارس می‌سازند، آینده در مدرسه شکل می گیرد و آنهایی که مدرسه‌سازی را برگزینند آینده‌ساز می‌شوند.

مدرسه فقط یک ساختمان نیست

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اینکه مدرسه فقط یک ساختمان نیست، گفت: آنچه در مدرسه آموخته می شود مهم است، مدرسه باید آدم‌ها را برای زیستن خوداتکا و توانمند آماده کند و ما این را ماموریت خود می دانیم  تا نسل ما نسلی توانمند، کارساز و تمدن ساز باشد.

وی با تاکید بر اهمیت فرهنگ خیری تاکید کرد: بیش از مدرسه سازی به فرهنگ همراهی و مسئولیت پذیری اجتماعی نیازمندیم و بر همین اساس طرحی تحت عنوان «آجر به آجر» را راه اندازی کردیم تا افراد با هر میزان سرمایه به این کار بزرگ بپردازند و در این شرایط دیگر کسی نمی تواند بگوید به دلیل سرمایه اندک نمی توانم وارد مدرسه سازی شوم.

حاجی‌میرزایی با اشاره به خدمات خیرین مدرسه‌ساز از اقدامات ارزشمند خانم گیتی‌نژاد هم تجلیل کرد و گفت: طی دوران ماموریتم در آموزش و پروش یکی از افراد سخت کوش و فعال خانم گیتی نزاد است که به این شخصیت بزگوار و توفیقی که خداوند به ایشان عطا کرده است، غبطه می خورم.

ساخت بیش از ۱۰۰  مدرسه در سیستان و بلوچستان 

در ادامه محمدرضا واعظ مهدوی رئیس انجمن هاسب (همدلان آینده نگر سیستان و بلوچستان) بیان کرد: خانم گیتی‌نژاد تاکنون بیش از ۱۰۰  مدرسه در سیستان و بلوچستان ساخته است که این فعالیت تحرکی مثبت در خیرین مدرسه ساز برای رسیدگی به سیستان و بلوچستان همین عزم موجب تحرک خیرین در منطقه سیستان و بلوچستان شده است.

وی ادامه داد: سرانه آموزشی در سیستان و بلوچستان کمتر از نصف میانگین کشوری است و با توجه به این شرایط، ساخت مدرسه در این استان بسیار ضرورت دارد؛ همچنین مجموعه اشخاص بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستان بالغ بر ۱۴۰ هزار برآورد می‌شود و این در حالی است که در سال های گذشته تنها سالی ۳۰ میلیون تومان برای سیستان و بلوچستان تزریق می شد ولی امروز به همت خیرین اقدامات قابل توجهی در این استان شاهد هستیم.

مدیرانجمن هاسب با اشاره به کمک‌های دولتی به سیستان و بلوچستان گفت: به همت سازمان نوسازی مدارس  ۴۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایناستان  تخصیص یافته است همچنین امسال ۱۷۰ میلیارد تومان ردیف جداگانه  برای استان در نظر گرفته شد علاوه بر آن خیرین ساخت ۲۰۰ مدرسه در این استان را تقبل کردند.

وی متذکر شد: البته این اقدامات حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کمبودها را جبران کرده است؛  در واقع ساخت ۵۰۰ مدرسه توسط خیرین و دولت ۱۵ درصد کمبود را پوشش داد و با توجه به اینکه مردم ایران کرامات بالایی دارند و هیچ جامعه‌ای  مانند مردم ایران اینگونه مثبت اقدام نکردند، انتظار می‌رود مشارکت بیشتری را شاهد باشیم.

کلید واژه ها: وزیر آموزش و پرورش خیرین مدرسه‌ساز طرح آجر به آجر


نظر شما :