مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان:

هدف طرح آجر به آجر، جذب مشارکت های خرد جامعه است/ نیاز مدارس جنوب استان کرمان سیستم های سرمایشی

۱۹ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۶:۵۱ کد : ۵۴۸۱ کرمان
سید محمد واعظی نژاد گفت:با توجه به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در ابتدای سال بسته های تحولی آموزش و پرورش ابلاغ شد که دو بسته تحولی آجر به آجر و مکان یابی مدارس مربوط به سازمان نوسازی مدارس کشور است.
هدف طرح آجر به آجر، جذب مشارکت های خرد جامعه است/ نیاز مدارس جنوب استان کرمان سیستم های سرمایشی

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس استان کرمان، سید محمد واعظی نژاد مدیر کل نوسازی مدارس استان کرمان در نشست خبری با موضوع پویش ملی طرح آجر با آجر و تجلیل از خبرنگاران و فعالان حوزه رسانه به مناسبت روز خبرنگار گفت : با توجه به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، وزیر آموزش و پرورش در ابتدای سال بسته های تحولی زیادی ابلاغ کردند که دو بسته تحولی آجر به آجر و مکان یابی مدارس مربوط به سازمان نوسازی مدارس کشور است.

وی ادامه داد: طرح آجر به آجر با هدف جذب مشارکت سرمایه های خرد جامعه در خصوص مدرسه سازی برنامه ریزی شده است.

واعظی نژاد توضیح داد: از آنجا که ممکن است تعداد زیادی از مردم خواهان باشند که در مدرسه سازی سهیم شوند اما به دلیل قوانین موجود نمی توانستند مشارکت داشته باشند از این رو با طرح آجر به آجر شرایطی فراهم شد تا هر کس به هر میزان که در توانش است حتی به اندازه یک آجر در ساخت و ساز مدرسه مشارکت کند.

وی عنوان کرد: برای مشارکت مردم در طرح آجر به آجر، سامانه “مهر مدرسه” طراحی و ایجاد شده است که به زودی وارد فاز عملیاتی شده تا هر کس به هر میزانی که‌ می خواهد در امر مدرسه سازی شرکت کند.

مدیر کل نوسازی مدارس استان کرمان با بیان این که در سامانه “مهر مدرسه” فرد خیر می تواند میزان هزینه ای که داده است را میتواند رد یابی کند، عنوان کرد: فرد می تواند پس از واریز میزان هزینه در سامانه “مهر مدرسه” رد یابی کند که هزینه داده شده در کدام مدرسه اختصاص یافته و یا چند آجر در ساخت این مدرسه سهیم بوده است.

واعظی نژاد افزود: استان کرمان در طرح آجر به آجر جزو هفت استان پایلوت است و سایر استانها با الگو برداری از این ۷ استان کار را ادامه می دهند.

وی اظهار کرد: در سه ماهه اول سال، استان کرمان  ۵۵ میلیارد تومان جذب کمک خیری داشته  و سیل عظیم خیرین را در استان شاهد بودیم از این رو تا کنون ۷۵ میلیارد تومان جذب خیرین داشتیم البته این میزان کمک بدون در نظر گرفتن تفاهم نامه اتاق بازرگانی و موسسه مهر گیتی است.

مدیر کل نوسازی مدارس استان کرمان در خصوص اولویت ساخت مدارس آجر به آجر افزود: سرانه فضای آموزشی میانگین 4/9مترمربع است و تقریبا 0/3 مترمربع از سرانه کشور پایین تر است، ضمن این که  ۱۱ نقطه از استان کرمان سرانه آموزشی شان پایین تر از کشور است از این رو اولویت ساخت مدارس بیشتر به این ۱۱ منطقه اختصاص می یابد.

واعظی نژاد در خصوص مکان یابی مدارس در استان کرمان گفت: برای مکان یابی مدارس هنوز عزم جدی ایجاد نشده است و در استان در بحث مکان یابی عقب هستیم چرا که موضوع کرونا مقداری سرعت عمل مارا کم کرده است.

وی در خصوص استاندارد سازی مدارس جنوب استان گفت: در جنوب استان کرمان بیشتر نیاز به سیستم های سرمایشی است و از آنجا که در طول زمان کوتاهی نیاز به سیستم های گرمایشی داریم مسلما سمت شوفاژ نخواهیم رفت از این رو به دنبال سیستم هایی هستیم که گرمایش و سرمایش را با هم تامین شود.

مدیر کل نوسازی مدارس استان کرمان با اشاره به این که از سال گذشته رویکرد مان در طراحی مدارس به سمت مدرسه سبز بوده است، عنوان کرد: طراحی مدرسه سبز آیتم های بسیار زیادی دارد و شاید در بسیاری مناطق نشود تمام آیتم ها را رعایت کرد اما تا آن جایی که امکان دارد در طراحی مدارس جدید از آیتم های مدرسه سبز استفاده می کنیم.

کلید واژه ها: نوسازی مدارس کرمان آجر به آجر


نظر شما :