رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور:

آثار طرح آجر به آجر به مرور در آموزش و پرورش کشور نمایان خواهد شد

۲۰ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۵:۰۰ کد : ۵۵۰۸ اخبار برگزیده
رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور با اشاره به اجرای طرح تحولی توسعه مشارکت‌ها در قالب طرح آجر به آجر گفت: آثار این طرح به مرور در کشور نمایان خواهد شد.
آثار طرح آجر به آجر به مرور در آموزش و پرورش کشور نمایان خواهد شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، مهراله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور در ارتباط تصویری با شبکه خبر با اشاره به جزئیات طرح آجر به آجر اظهار کرد: خیرین مدرسه‌ساز سال‌هاست که در مدرسه‌سازی فعال هستند و خدمات زیادی از جمله ۱۳۰ هزار کلاس درس ساخته و تجهیز کرده‌اند، با این حال تعداد خیرین که در مدرسه‌سازی مشارکت کردند ۳۰ هزار نفر بوده است، با اینکه کشور ما بیش از این ظرفیت دارد.

وی ادامه داد: موضوع کار خیر، ایثار و وقف از گذشته در فرهنگ ایران و اسلامی بوده است، وظیفه ما در سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور این است که سنت نیک را ترویج و مردم را به کار خیر تشویق کنیم.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با بیان اینکه طرح آجر به آجر امکان مشارکت مردم با هر میزان تمکن مالی را فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: در این طرح هر فرد با هر رقمی امکان مشارکت در مدرسه‌سازی را دارد، این مبلغ می‌تواند حتی از هزار تومان باشد. خیرینی که تمکن مالی بالایی دارند، با رقم‌های بالاتری در این طرح مشارکت می‌کنند، با این حال هستند افرادی که هر هفته با ۱۰ هزار تومان در مدرسه‌سازی مشارکت می‌کنند.

وی بیان کرد: طرح آجر به آجر در ابتدا باید به تایید شورای عالی آموزش و پرورش می‌رسید که خوشبختانه این اقدام صورت گرفت. این طرح جزو یکی از ارکان سند تحول و زیر نظام فضا و تجهیزات است. از طرفی آموزش و پرورش و سازمان نوسازی مدارس کشور در تلاش است تا سند تحول بنیادین اجرا شود، در همین راستا تحول در مشارکت مردم در مدرسه‌سازی یکی از اصل‌های این زیر نظام است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به جزئیات سامانه مهر مدرسه گفت: برای تسهیل مشارکت مردم در مدرسه‌سازی، سامانه مهر مدرسه تاسیس شده است، در این سامانه استان، شهر و مدارس که نیازمند حمایت هستند، اعلام شده است، خیرین با مراجعه به این سامانه می‌توانند مدرسه مورد نظر را انتخاب و پس از ارتباط با درگاه، مبلغ مورد نظر خود را پرداخت کنند. خیرین می‌توانند در اهدای تجهیزات یا مصالح ساختمانی نیز مشارکت داشته باشند.

وی افزود: براساس آخرین آمار، ۲۱۰ میلیون تومان در مدرسه‌سازی از طریق این سامانه جمع‌آوری شده است. در این طرح دنبال جمع کردن کمک‌های کوچک مردم هستیم و به دنبال اعداد ارقام درشت ‌و ساخت یک مدرسه نیستیم، بلکه به دنبال بالا بردن تعداد خیرینی هستیم که می‌خواهند در مدرسه‌سازی یا تامین تجهیزات مشارکت کنند.

رخشانی‌مهر با اشاره به جزئیات اجرای طرح آجر به آجر در استان‌ها گفت: این طرح در همه استان‌های کشور در ادارات و مناطق اجرا و پویش‌های متعددی برای این امر طراحی شده است. استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، هرمزگان، کرمان، اصفهان و تهران در این امر پیشرو هستند.

وی اضافه کرد: طرح آجر به آجر طرح بزرگی است، انشالله به مرور زمان آثار این طرح در آموزش و پرورش کشور نمایان خواهد شد.

رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور در زمینه روند شناسایی مدارس در طرح آجر به آجر گفت: در سامانه مهر مدرسه این امکان وجود دارد که روسای آموزش و پرورش و مدیران مدارس تجهیزات مورد نیاز مدارس را بارگذاری کنند، نیازها توسط اولیا و مدیران در سامانه بارگذاری و سپس توسط رئیس نوسازی استان تایید و در سامانه نشان داده می‌‌شود. هر کسی که تمایل داشته باشد مدرسه مورد نظر را انتخاب و بنا بر تمایل خود تجهیزات یا کمک مالی به مدرسه اهدا می‌کند.

وی ادامه داد: همه‌ ما به مدارسی که در آن تحصیل‌ کرده‌ایم، علاقه‌مندیم. در همین راستا دوست داریم خدماتی را به این مدارس ارائه دهیم، در سامانه مهر مدرسه این امکان وجود دارد که افراد آخرین وضعیت مدرسه محل تحصیل افراد با عکس و فیلم مشاهده و در تجهیز آن مشارکت داشته باشند.

رخشانی مهر با اشاره به سرانه فضاهای آموزشی در کشور گفت: ۵.۲ متر مربع به ازای هر دانش‌آموز فضای آموزشی در اختیار داریم، استان البرز، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، تهران و گیلان از لحاظ سرانه فضای اموزشی زیر خط میانگین قرار دارند، در این راستا تلاش می‌کنیم فضای آموزشی را به استاندارد برسانیم. سامانه مهر مدرسه با اولویت فضای آموزشی زیر خط میانگین مدارس را معرفی می‌کند.

رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور در پایان خاطرنشان کرد: برای سال جاری ۱۴ هزار کلاس درس را آماده کردیم که در سال بخشی در مهرماه و بخشی در دهه فجر تحویل خواهیم داد. سازمان نوسازی سال گذشته ۱۴‌هزار کلاس درس به ادارات استان‌ها تحویل داده است.

کلید واژه ها: سازمان نوسازی مدارس کشور مهراله رخشانی مهر


نظر شما :