رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور خبر داد:

ساخت روزانه ۳۱ کلاس طی ۳ سال اخیر/ ممنوعیت بکارگیری مدارس قدیمی جایگزین شده

۱۲ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۷:۰۰ کد : ۵۶۹۰ اخبار مهم
رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با ارائه گزارش عملکرد از فعالیت‌های انجام شده در حوزه تامین فضاهای آموزشی، از ساخت روزانه به طور متوسط ۳۱ کلاس طی سه سال اخیر خبر داد.
ساخت روزانه ۳۱ کلاس طی ۳ سال اخیر/ ممنوعیت بکارگیری مدارس قدیمی جایگزین شده

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، مهراله رخشانی مهر در دومین روز از سی و چهارمین اجلاس روسا و مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور به افزایش بودجه سازمان نوسازی مدارس طی 2 سال اخیر اشاره و اظهار کرد: از سال 96 تاکنون بودجه از 840 میلیارد به چهار هزار و 800 میلیارد تومان افزایش یافته ضمن اینکه تخصیص اعتبارات  کامل بوده و برای بودجه امسال هم تخصیص 100 درصدی محقق و برای واریز به خزانه ارسال شده است.

وی تاکید کرد: کیفیت ساخت و بهره‌برداری از فضاهای آموزشی جدید اولویت دارد و بر همین اساس تعداد کلاس‌های درس تحویلی از  سال 96 تا 98 از حدود هفت هزار و 300 به بیش از  13 هزار و 770 رسید و امسال هم در نظر داریم تا پایان سال 99،  14 هزار و 700 کلاس درس را تحویل دهیم.

سرانه فضای آموزشی کرمانشاه بعد از زلزله افزایش یافت

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با بیان اینکه به طور متوسط از نیمه دوم سال 96 به بعد هر روز 31 کلاس درس افتتاح شده است، گفت: در جریان زلزله کرمانشاه با توجه به ساخت و ساز‌های انجام شده، بعد از زلزله فضای آموزشی حدود 0/6 مترمربع اضافه شد و نکته قابل توجه این است که از زمان زلزله تا کنون بیش از ۱۰۰۰ کلاس درس در این استان تحویل داده شد که به طور میانگین یک کلاس در هرروز می‌شود.

رخشانی مهر به ساخت و سازهای انجام شده براساس زیرنظام فضا و تجهیزات اشاره و بیان کرد: بر این اساس سرانه هرکلاس درس با احتساب مشاعات، 180 متر مربع می‌شود و اینکه گفته می‌شود هزینه ساخت  هرکلاس درس 400 تا 500 میلیون تومان است با احتساب مشاعات چون آزمایشگاه، فضای ورزشی و... در نظر گرفته شده است همچنین تجهیز هر کلاس درس هم به 70 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

اعتبار مدرسه‌سازی نباید برای سایر ساخت و سازها استفاده شود

وی به موضوع ساخت پروژه‌های جدید در حیاط مدارس قدیمی هم اشاره کرد و گفت: پروژه‌های جدید استانی را در محوطه مدارس قدیم احداث می‌کنیم و این یعنی همکاران ما نتوانستند زمین جدید داشته باشند به همین دلیل مدارس نوساز در محوطه حیاط مدارس قدیمی بنا می‌شود که کاهش سرانه محوطه مدارس را هم به دنبال دارد.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور تاکید کرد: مدرسه تخریبی که جایگزین می‌شوند نباید مجدد مورد استفاده قرار گیرد حتی اگر کاربری انباری به آن داده باشند اما  متاسفانه شاهد آن هستیم که در برخی استان‌ها کاربری جدید به مدارس قدیمی تخریبی داده می‌شود در حالی که اگر فضا مناسب بود، مدرسه باقی می‌ماند.

رخشانی‌مهر تاکید کرد: قرار نیست پول مدرسه سازی برای ساخت و سازهای دیگر نظیر باشگاه فرهنگیان و ... هزینه شود و اگر همکار استانی هم در این زمینه کاری انجام دهد، تخلف کرده ‌است.

او درباره جمع‌آوری بخار‌های نفتی اظهار کرد: در مناطق دارای علمگ گاز این بخاری‌ها جمع‌آوری شدند و در مناطق فاقد علمک گاز 7 هزار بخاری مانده است که تا پایان سال جمع آوری خواهند شد؛ سال گذشته هم  16 هزار بخاری نفتی در مناطقی فاقد زیرساخت جمع‌آوری شد.  

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور به تعهدات خیرین مدرسه‌ساز هم اشاره داشت و گفت: سال قبل تعهد خیرین هزار و 500 میلیارد تومان بود و برای امسال پیش بینی ما حدود 2 هزار میلیارد تومان است.

 

کلید واژه ها: رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور مهراله رخشانی مهر سند زیرنظام فضا و تجهیزات فضای آموزشی ساخت و ساز مدارس


نظر شما :