مدرسه خیرساز نوجوان منطقه ۴ «آجر به آجر» ساخته شد

۱۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۵:۰۰ کد : ۵۷۱۵ اخبار برگزیده
هزینه ساخت مدرسه خیرساز نوجوان که امسال پذیرای بیش از ۴۰۰ دانش آموز خواهد بود، آجر به آجر از سوی برخی دانش آموزان تامین شده است.
مدرسه خیرساز نوجوان منطقه ۴ «آجر به آجر» ساخته شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی مدارس، حتما ضرب المثل«قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود» برایتان آشناست، معمولا این جمله از سوی پدر و مادرها بیان می‌شد و پس از آن یک قلک کادو پیچ شده را تحویلمان می ‌دادند؛ در واقع آنها با این اقدام می خواستند که مفهوم قناعت کردن را یاد بگیریم؛ آنها زمانی هم که می‌خواستند مفهوم همکاری و کار گروهی را به ما یاد بدهند، از ضرب المثل «یک دست صدا نداره» استفاده می‌کردند.

شاید در عالم کودکی مفهوم این ضرب‌ المثل‌ها را به خوبی درک نمی کردیم، اما وقتی چند سالی بزرگتر شدیم و به سن نوجوانی رسیدیم، فهمیدیم اگر قطره قطره پول توجیبی‌ هایمان را جمع کنیم، می توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم، می‌ توانیم کتابی که از مدت‌‌ها قبل آرزویش را داشتیم بخریم، در روزهایی که وضعیت اقتصادی کشور چندان مناسب نیست می توانیم کمک حال خانواده باشیم و بخشی از هزینه های پوشاکمان را با پس انداز کردن تامین کنیم و البته می توانیم به افراد نیازمند کمک کنیم؛ حتما قدیمی ها تجربه های مثبتی در این زمینه داشتند که می گفتند «یک دست صدا نداره».

چه امسال چه سال های گذشته کم نبودند خیرانی که حاضر شدند از مال دنیا بگذرند تا بتوانند امکانات خوبی را برای نیازمندان و مردم مناطق کم برخوردارتر فراهم کنند. برخی از این خیرین ترجیح می دهند در حوزه تامین خوراک، پوشاک و مایحتاج روزمره نیازمندان فعالیت کنند، برخی دیگر تمایل دارند سقفی برای زندگی یک خانواده بی سرپرست تهیه کنند، برخی هم قلبشان برای پرورش کودکان این سرزمین می تپد و حاضرند هر چه دارند وقف آموزش و تربیت دانش ‌آموزان کنند. حال فرقی نمی‌کند که کلاس بسازند یا مدارس فرسوده را تجهیز کنند، مهم ماندگاری کار خیرین است، کاری  که تا سالیان سال هم از آن به نیکی یاد می‌شود.

حال خیرین در قالب طرحی جدید با هر سرمایه‌ای و بضاعت مالی در انتخاب نوع مشارکت برای مدرسه سازی حسابی دستشان باز است، می توانند روش ساخت مدرسه را انتخاب کنند یا با تامین زمین از سوی سازمان نوسازی هزینه ساخت مدرسه را به طور کامل در برگیرند یا حتی زمین اهدا کنند و در مدرسه سازی مشارکت داشته باشند البته که اگر 50 درصد هزینه ساخت مدرسه را تقبل کنند یا در تکمیل پروژه های نیمه تمام مشارکت داشته باشند، آن پروژه به عنوان پروژه مشارکتی  شناخته می‌شود.

اخیرا امکانی فراهم شده است تا هر فرد با بتوانند در مدرسه سازی مشارکت داشته باشند، به طوری که هر فرد از هر سطحی از جامعه با هر میزان درآمد می‌تواند حتی با اهدای هزینه خرید یک آجر در طرح آجر به آجر شرکت کند و در امر نیکوی مدرسه سازی شریک شود؛ هرچند که تنها هدف این طرح مشارکت جمع آوری مبالغ برای مدرسه سازی نیست، بلکه سازمان نوسازی با طرح آجر به آجر می خواهند فرهنگ شرکت در فعالیت های خیریه را ترویج دهد. در این طرح نیازی به سرمایه گذاری کلان نیست بلکه می توان با ماهانه مبلغ 10 هزار تومان نیز در مدرسه سازی شریک شد.

پیش از شروع این طرح نیز خیرین برای ساخت مدرسه در حد توان با یکدیگر مشارکت می‌کردند؛ مثلا همین مدرسه نوجوانان منطقه چهار که در آغاز سال تحصیلی 1400-99 تاسیس شد را در نظر بگیرید. این مدرسه در خیابان فرجام، میدان 100 خیابان 45 شرقی واقع شده است و محسن حاجی میرزایی زنگ آغاز سال تحصیلی جدید را در این مدرسه به صدا درآورد.

مدرسه نوجوانان با قطره قطره پول هایی که از سوی بیش از 180 دانش آموز نیک‌اندیش و تعدادی خیرین جمع آوری شده، تاسیس شد و از حالا 420 دانش آموز در این روزهای کرونایی و با رعایت پروتکل های بهداشتی در کلاس درس حاضر می شوند تا بتوانند علاوه بر آموزش مفاهیم درسی در کنار یکدیگر، مهارت های اجتماعی را یاد بگیرند، یاد بگیرند چگونه باید با همکلاسی هایشان ارتباط برقرار کنند، یاد بگیرند چگونه باید از پس مشکلات زندگی بر بیاییند و در یک کلام مفهوم زندگی کردن را در مدرسه بیاموزند، مدرسه ای که آجر به آجر آن با کمک‌های خیرین بنا شده است.

زیربنای کلی فضای مدرسه نوجوانان با اینکه 1500 متر مربع است، اما دل خیرشانش بزرگتر از این حرف هاست. دیدن دانش آموزانی که در هر 12 کلاس این مدرسه با لب های خندان پشت میزهایشان نشسته و از پشت ماسک خاطرات روزهای قرنطینه‌شان را برای هم تعریف می کردند، حسابی آدم را سر کیف می‌آورد.

به امید آنکه فرهنگ سهیم شدن در کار خیر هر روز بیش از روز گذشته افزایش پیدا کند تا همه ایرانیان به عنوان 80 میلیون خیر بتوانند از دیدن خنده‌های دانش آموزان حسابی لذت ببرند.

انتهای پیام/

 


نظر شما :