رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور:

۷۰ درصد مدارس کشور مقاوم هستند/ فقط ۲ درصد مدارس با بخاری نفتی گرم می‌شوند/ مدرسه سازی جریانی مداوم است

۰۵ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۲ کد : ۵۸۷۹ اخبار برگزیده
مهراله رخشانی‌مهر در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه ۷۰ درصد مدارس کشور مقاوم هستند، گفت: تعداد بخاری های نفتی کلاس های درس از ۵۳۰ هزار در سال ۹۱ به ۱۴ هزار کاهش یافته است.
۷۰ درصد مدارس کشور مقاوم هستند/ فقط ۲ درصد مدارس با بخاری نفتی گرم می‌شوند/ مدرسه سازی جریانی مداوم است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، مهراله رخشانی مهر در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع چالش‌های مدرسه سازی به روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت، با اشاره به تقسیم بندی انواع مدارس بیان کرد: انواع مدارس به این شرح هستند: اول مدارس نیازمند تخریب و بازسازی، دوم مدارس نیازمند مقاوم سازی و سوم مدارس مقاوم که بر اساس استاندارد‌های لازم ساخته شده و مقاومت لازم را در برابر بار‌های قائمی وعمودی و جانبی دارند.

وی با بیان اینکه به عنوان سازمان نوسازی مدارس ساخت مدارس ایمن، بانشاط و مقاوم جزو وظایف ماست و در برنامه زیرنظام فضا و تجهیزات سندتحول بنیادین که متولی انجام آن هستیم و مسئولیت کارگروهش به ما سپرده شده شرح وظایف ما کاملا مشخص است، افزود: نگه داری اماکن و فضا‌های آموزشی و اداری بر عهده معاونت پشتیبانی و معاونین ادارات کل آموزش و پرورش و معاونین پشتیبانی مناطق است.

تعمیرات جزیی بر عهده مدارس است

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با بیان اینکه شرح وظایف مشخص است و نگه داری از فضا‌ها و انجام تعمیرات جزئی برعهده معاونت پشتیبانی است، گفت: اخیرا وزیر آموزش و پرورش شرح وظایف تفکیک شده را ابلاغ کرد و  بر این اساس تعمیرات اساسی مدارس به ما واگذار شده و بابت انجام این تعمیرات بودجه در اختیار داریم، ولی بودجه تعمیرات جزئی به ادارات کل استان‌ها ابلاغ می‌شود و دخل و تصرفی در فضا‌های اداری آموزش و پرورش نداریم.

وی با بیان اینکه  ۱۲ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب و بازسازی، ۱۸ درصد نیازمند مقاوم سازی و ۷۰ درصد مقاوم هستند، اظهار کرد: در شرایط فعلی مدرسه خشت و گلی دیگر در کشور نداریم و این در حالی است که  تا مهر ۱۳۹۷، یک هزار و ۶کلاس درس خشتی و گلی داشتیم که بهمن ۹۸ با برنامه ریزی‌های انجام شده عملا از ادبیات عمرانی مدارس برچیده شد و دیگر مدرسه خشت و گلی نداریم.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور درباره توزیع جغرافیایی این مدارس ادامه داد: این میانگین ۳۰ درصدی مدارس نیازمند تخریب و بازسازی و مقاوم سازی برای کل کشور صادق است که در برخی نقاط بیشتر و در برخی نقاط کمتر است. بیشترین میزان آن یعنی ۳۵ و ۳۴ درصد متعلق به تهران، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی و کمترین آن متعلق به استان‌های یزد و ایلام است.

بودجه نوسازی مدارس برای امسال، 6800 میلیارد تومان است

وی درباره بودجه سازمان نوسازی مدارس بیان کرد: ظرفیت قانون بودجه ۹۹ حدود ۶۸۰۰ میلیارد تومان است که تحت عناوین بودجه‌های استانی، ملی و ردیف‌های اصلی و متفرقه تقسیم‌بندی می‌شود.

رخشانی مهر در پاسخ به اینکه آیا این بودجه کافی است؟ گفت: موضوع مدرسه سازی یک جریان است و این را برنمی تابد که بگوییم تا چه زمانی دیگر مدرسه تخریبی در کشور نداریم، چون همه مدارس در یک تاریخ ساخته نشده اند که همه در یک زمان فرسوده و نیازمند بازسازی بشوند. مناطق و شهرک‌های جدید ساخته می‌شوند و نیازمند فضای جدید آموزشی می‌شوند. هروقت به صورت مقطعی اعتبارات نوسازی را با این تصور که پرونده مدرسه سازی را در یک برهه زمانی ببندیم اشتباه کرده ایم.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور ادامه داد: طی برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه ۴۰۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافت و اتفاقات خوبی در حوزه مدرسه سازی رخ داد. سرانه فضا‌های آموزشی و پرورشی قبل انقلاب یک و نیم متر مربع بود که اکنون بیش از سه برابر شده و به ۵.۲ متر مربع رسیده است. البته جمعیت دانش آموزی قبل و بعد انقلاب تفاوت چشمگیری داشته است، اما وقتی سرانه را محاسبه می‌کنند زیربنای فضا‌های موجود را برجمعیت دانش آموزی تقسیم می‌کنند و هرچه جمعیت افزایش یابد باید شاهد کاهش سرانه باشیم، اما این اتفاق نیفتاده است و باوجود رشد جمعیت دانش اموزی سرانه بالا رفته و سرعت مدرسه سازی از سرعت رشد جمعیت دانش آموزی پیشی گرفته است.
تخصیص فعلی اعتبارات عدد خوبی است

رخشانی‌مهر با بیان اینکه در یک دوره هشت یا ۱۰ ساله، ۵۰ درصد مدارس کشور مقاوم سازی شدند گفت: در برنامه چهارم و پنجم توسعه، چهارمیلیارد دلار بابت مدرسه سازی تخصیص داده شد و ناچار بودیم استاندادر‌های لازم را به کمک دانشگاه‌های کشور برای مقاوم سازی احصا کنیم. استاندارد‌ها را تهیه کردیم و سازمان برنامه تایید کرد و آن را در اختیار مشاورانی که تجربه کار مقاوم سازی داشتند قرار دادیم.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور افزود: در آن سال‌ها رتبه خوبی را در مقاوم سازی مدارس به دست آوردیم و سال ۱۳۸۲ همکاران ما آمار گرفتند. در آن سال ۷۰ درصد مدارس نیازمند مقاوم سازی بودند و ۳۰ درصد مقاوم بودند و در یک بازه زمانی کوتاه این عدد برعکس شده است.

وی  ادامه داد: اگر بتوانیم بودجه سازمان را به مجلس و سازمان برنامه بقبولانیم که باید متناسب با اعتبارات و افزایش قیمت مصالح ساختمانی و تورم افزایش یابد و به صورت ثابت ادامه داشته باشد می‌توانیم خیلی زود مسئله مدارس تخریب و بازسازی را حل کنیم. اما مقطعی عدد خوبی را تخصیص داده اند و در مقاطعی این رقم کاهش یافته است.

26 درصد از بخاری های نفتی کلاس‌های درس باقی مانده است

رخشانی مهر درباره وضعیت سیستم‌های گرمایشی مدارس نیز گفت: با وجود تلاش‌های انجام شده و حمایت‌های صورت گرفته قبل از سال ۱۳۹۱ هر مدرسه‌ای ساخته شده برای پایین آوردن هزینه تمام شده از بخاری نفتی عمدا استفاده شده است؛ به این دلیل که سرپناه و تعداد مدرسه بیشتری ایجاد شود. یک کار غیرفنی انجام داده اند که مورد تایید ما نیست. مدرسه را به جای سیستم حرارتی و رادیاتور با بخاری نفتی ساخته اند و تحویل داده اند. اما از سال ۹۱ به بعد تا امروز، فقط ۱۴ هزار بخاری نفتی از ۵۳۰ هزار کلاس درس باقی مانده است.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور افزود: سال قبل ۵۰ هزار بخاری نفتی را جمع آوری کردیم و این ۱۴ هزار مورد برای مناطقی است که زیرساخت‌های لازم را نداریم و عملا آنجا گازکشی نشده است. این بخاری‌ها در نقاطی، چون سیستان و بلوچستان است که گازکشی شهری انجام نشده، برای مناطق صعب العبور است که گا‌ها برق هم ندارند. اکنون دو درصد کلاس‌های درس با بخاری نفتی گرم می‌شوند که در تلاشیم تا آن را هم حل کنیم.

وی درباره اینکه سهم هر مدرسه از بودجه ۱۳۵۰ میلیاردی تخصیصی از محل عوارض گاز که درراستای استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی صرف می‌شود چقدر است؟ گفت: ۱۴ هزار بخاری نفتی داریم که برخی می‌تواند در راهرو‌ها باشد و یا بسته به زیربنا ممکن است در یک کلاس دو بخاری باشد. به عبارتی دو درصد کلاس‌ها با بخاری گرم می‌شوند.

63هزار بخاری گازی داریم

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور افزود: بحث دوم، بحث بخاری‌های گازی است؛ حدود ۶۳ هزار بخاری گازی داریم. بنا بر ضوابط نظام مهندسی، ورود شعله مستقیم آتش داخل کلاس ممنوع است. وقتی اولویت بندی می‌کنیم پرخطر‌ها بخاری نفتی و باخطر کمترها، بخاری گازی هستند. این اعتبار ۱۳۵۰ میلیارد تومان را برای جمع آوری بخاری‌های گازی نیاز داریم که برای هرکلاس درس به طور میانگین ۲۵ تا ۳۰ میلیون می‌شود. ممکن است برخی بپرسند چرا این عدد بالاست. علت این است که مبنای ما کلاس درس است، اما داخل راهروها، سالن ها، نمازخانه، سرایداری‌ها و... هم نصب می‌شود.

رخشانی مهر ادامه داد: این عدد ۱۳۵۰ میلیارد تومان برای ۴۰ هزار کلاس درس کفایت می‌کند و همه کلاس‌ها را در سال ۹۹ نمی‌توانیم استانداردسازی کنیم. اگر این رقم تخصیص یابد بخش جدی از کار حل می‌شود اما مسئله این است که در شش ماه اول امسال هنوز تخصیص نداشته ایم.

وی اظهار کرد: با سازمان هدفمندی جلسه داشتیم و قول مساعد داده شده است که این تخصیصی تحقق یابد. سال قبل هم این ردیف ۸۰۰ میلیارد تومان بود که همه آن وصول شد. یک علت به وجود آمدن این مشکل در سال جاری این است که پول به شرکت گاز می‌رود، شرکت گاز پول را به سازمان هدفمندی می‌دهد و ما باید تخصیص از سازمان برنامه به سازمان هدفمندی بگیریم و سازمان هدفمندی به خزانه بدهد و خزانه برای ما واریز کند.

کلید واژه ها: رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور سازمان نوسازی مدارس کشور


نظر شما :