با حضور معاونان و مشاوران رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور بررسی شد؛

عملکرد اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مازندران طی سال‌های اخیر

۲۱ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۰ کد : ۹۹۲ اخبار مهم
عملکرد اداره کل نوسازی مدارس استان مازندران طی سال‌های اخیر با حضور معاونان و مشاور رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور مورد بررسی قرار گرفت.
عملکرد اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مازندران طی سال‌های اخیر

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، این جلسه با حضور معاون توسعه مدیریت، پشتیبانی و مشارکت‌های مردمی، معاون فنی و نظارت، مشاور رئیس سازمان در امور ادارات کل استان‌ها و مدیرکل و معاونان نوسازی مدارس استان مازندران برگزار شد.

علیرضا باقری ثالث در ابتدای جلسه هدف اصلی برگزاری این جلسات را احصاء و رفع مشکلات ادارات کل استان‌ها بیان کرد و گفت: طبیعتاً ادارات کل استان‌ها به دلایل مختلف در مسیر ارائه خدمت و تحقق اهداف اسناد تحول بنیادین آموزش و پرورش و زیرنظام فضا، تجهیزات و فناوری با مشکلاتی مواجه هستند که رفع این مشکلات نیازمند همکاری و تعامل بیشتر با مسئولان سازمانی است. در همین راستا، جلساتی با حضور مدیران کل و معاونان ادارات کل استان‌ها برگزار می‌‌شود تا ضمن شناسایی مشکلات برای رفع آن چاره‌اندیشی شود.

مشاور رئیس سازمان در امور ادارات کل استان‎ها با اشاره به عملکرد نوسازی مدارس مازندران طی سال 1396، گفت: استان مازندران در ارزیابی انجام شده سال گذشته، در بخش شاخص‌های اختصاصی عملکرد مناسبی داشته اما در شاخص‌های عمومی وضعیت مناسبی نداشته است.

نیمی از مدارس مازندران نیازمند تخریب و نوسازی است

وی ادامه داد: میانگین سرانه فضای آموزشی در کشور 5.2 مترمربع به ازای هر دانش‌آموز است که این آمار در استان مازندران 5.74 مترمربع است و این در حالیست که این میزان بدون احتساب ساختمان‌های تخریبی به 3.86 مترمربع می‌رسد و نشان می‌دهد حدود نیمی از مدارس استان نیازمند تخریب و بازسازی است.

باقری ثالث گفت: از ابتدای آغاز طرح تخریب و بازسازی و مقاوم‌سازی، 38 درصد مدارس استان مازندران تخریب و بازسازی و 46 درصد مقاوم‌سازی شده است. میانگین کشوری برای تخریب و بازسازی 49 درصد و برای مقاوم‌سازی 24 درصد است که استان مازندران در راستای اجرای این طرح عملکرد خوبی داشته و توانسته است حدود نیمی از مدارس استان را مقاومسازی کند.

وی با بیان اینکه از سال 1392 طرح استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مدارس بودجه درسطح کشور اجرا شده است، خاطرنشان ساخت: از ابتدای اجرای این طرح، نوسازی مدارس مازندران سیستم گرمایشی 7 هزار و 257 کلاس درس و سیستم سرمایشی یک هزار و 116 کلاس درس را استانداردسازی کرده است که نسبت به میانگین کشوری عملکرد چشم‌گیری داشته است.

مشاور رئیس سازمان در امور ادارات کل استان‎ها در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: مشارکت خیّرین در امر مقدس مدرسه‌سازی برای سازمان دارای اهمیت بالائی است که از مسئولان ادارات کل استان‌ها انتظار می‌رود در تحقق تعهدات خیّرین کوشا باشند. استان مازندران در این راستا فعالیت قابل قبولی داشته است. 

وی افزود: اعتبارات محقق شده مشارکت‌های مردمی نسبت به اعتبارات تخصیص یافته استانی در سال 1396 در کل کشور 0.66 است که این آمار در استان مازندران 0.90 می‌باشد.

پایان مدارس خشتی و گلی در مازندران

باقری ثالث مدارس حیات طیبه، مدارس سبز و حذف مدارس خشتی و گلی را از جمله رویکردهای سازمان مطرح کرد و گفت: در استان مازندران یک مجتمع آموزشی حیات طیبه در حال ساخت است که بر اساس گزارش‌های ارائه شده باید تا دی ماه سال آینده به بهره‌برداری برسد اما متأسفانه هنوز در استان، پروژه آموزشی با مؤلفه‌های مدرسه سبز آغاز نشده است که از مدیرکل استان درخواست می‌شود هر چه سریع‌تر نسبت به آغاز پروژه‌ای با مؤلفه‌های مدرسه سبز اقدامات لازم را انجام دهد.

وی افزود: خوشبختانه در استان هیچ مدرسه خشتی و گلی وجود ندارد و مسئولان توانسته‌اند تمام مدارس خشتی و گلی را حذف کنند.

ضرورت آغاز ساخت مدرسه سبز در استان

در ادامه جلسه، معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی مدارس کشور بیان کرد: در ابتدای سال 1397 رویکردهای جدید سازمان را به ادارات کل استان‌ها ابلاغ کردیم که بر اساس آن مسئولان استانی موظف شدند علاوه بر اجرا و تحقق سیاست‌ها در راستای وظایف ذاتی خود نیز عمل کنند که از جمله این سیاست‌های مهم می‌توان به احداث مدارس حیات طیبه، عملیاتی کردن احداث مدارس سبز، برچیدن مدارس خشتی و گلی و صنعتی‌سازی فضاهای آموزشی اشاره کرد.

داریوش ورناصری ادامه داد: استان مازندران در راستای تحقق سیاست‌های ابلاغی عملکرد مناسبی داشته است اما باید ساخت مدرسه‌ای با مؤلفه مدرسه سبز را در اولویت دستور کاری سال آینده خود قرار دهد.

وی با اشاره به پرچیده شدن تمام مدارس خشتی و گلی در استان، یادآور شد: در استان مازندران بر حسب شرایط اقلیمی مدارس چوبی وجود دارد که حذف این مدارس در اولویت سازمان نبوده اما به مسئولان استانی تأکید می‌شود برای بهره‌مندی تمامی دانش‌آموزان از فضاهای آموزشی ایمن در راستای حذف این مدارس نیز اقدامات لازم را انجام دهند.

مدیرکل نوسازی مدارس مازندران در ادامه جلسه ضمن تأیید عملکرد استان در سال 96، گفت: در استان 4 هزار و 338 مدرسه فعال وجود دارد.

وی افزود: سرانه فضای ورزشی استان 0.11 مترمربع به ازای هر دانش‌آموز است این در حالیست که این عدد در کشور 0.16 مترمربع  است. تعداد 40 پروژه ورزشی نیمه تمام در سطح استان وجود دارد که برای تکمیل این فضاها به اعتباری حدود 80 میلیون تومان نیاز است.

فعال شدن 201 پروژه نیمه‌کاره در استان مازندران

قربانعلی شیرزاد با بیان اینکه 257 پروژه نیمه‌کاره در استان وجود دارد، ادامه داد: در حال حاضر 201 پروژه با یک هزار و 450 کلاس درس فعال شده است. از ابتدای سالجاری تاکنون 46 پروژه تحویل آموزش و پرورش استان شده است که 21 پروژه از محل اعتبارات دولتی و 25 پروژه به صورت مشارکتی ساخته شده است که با احداث این فضاها 26 مدرسه به مدارس مناطق شهری و 20 مدرسه به مدارس مناطق روستایی افزوده شده است.

مدیرکل نوسازی مدارس استان مازندران با اشاره به مشارکت خیّرین در امر مدرسه‌سازی در استان، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون عملیات اجرایی 23 پروژه با 80 کلاس درس و 11 هزار و 930 مترمربع زیربنای آموزشی با مشارکت خیّرین در استان آغاز شده است. 

وی افزود: تفاهم‌نامه 14 پروژه با 12 هزار مترمربع زیربنای آموزشی با مشارکت خیّرین در حال انعقاد است.

تحقق 70 درصدی تعهد خیّرین در جشنواره‌های اخیر خیّرین مدرسه‌ساز

مدیرکل نوسازی مدارس استان مازندران، گفت: بیش از 70 درصد تعهدات خیّرین در نوزدهمین و بیستمین جشنواره خیّرین مدرسه‌ساز محقق شده است.

شیرزاد یادآور شد: به طور میانگین طی سال‌های 92 تا 97 سالانه حدود 57 پروژه در استان به بهره‌برداری رسیده است، در واقع روزانه 129 مترمربع زیربنای آموزشی، هفته‌ای 7.15 کلاس درس به مجموع فضاهای آموزشی استان افزوده شده است.

وی پایین بودن سهم اعتبارات استان را یکی از مشکلات این اداره کل عنوان کرد و یادآور شد: اعتبارات مصوب نوسازی مدارس استان از مجموع کل اعتبارات در سال گذشته 4.83 درصد بوده، این در حالی است که میانگین کشور 8.65 درصد است. هم‌چنین این عدد در سال 97 به 4.73 کاهش یافته است. در خصوص اعتبارات ملی با احتساب میانگین کشور (3.23 درصد) در سال گذشته، سهم استان 3.89 درصد در سال 96 و 3.5 درصد در سالجاری شد.

تکمیل پروژه حیات طیبه ساری 

وی با اشاره به عملکرد استان در زمینه پروژه حیات طیبه، خاطرنشان کرد: پروژه حیات طیبه مازندران، در مرکز استان، شهرستان ساری در حال احداث است. عملیات اجرایی این پروژه از سال 1390 آغاز اما به دلیل عدم تخصیص اعتبارات، در سال 1391 متوقف شده بود اما از سال 1397 و با توجه به نگاه مثبت رئیس سازمان و تخصیص اعتبارات مناسب برای تکمیل این پروژه، بازنگری کاملی روی طرح انجام و با اعمال ضوابط مدرسه سبز، آغاز مجدد عملیات اجرایی در دستور کار قرار گرفت که اکنون این پروژه با 12 کلاس درس، 50 درصد پیشرفت فیزکی دارد.

کلید واژه ها: عملکرد نوسازی مدارس مازندران مدارس حیات طیبه مدارس سبز مدارس خشتی و گلی


نظر شما :