رئیس شورای بانوان خیّر مدرسه‌ساز خوزستان:

خلوص نیت مهمترین ملاک عمل خیر است

۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۰ کد : ۹۹۶ اخبار مهم
زیبا صالح‌پور یکی از بانوان فعال کشور است که به عنوان رئیس شورای بانوان خیّر مدرسه‌ساز در خطه جنوب (استان خوزستان) فعالیت می‌کند. با او به گفتگو نشستیم تا نظر وی را در زمینه کار خیر و به ویژه مدرسه‌سازی جویا باشیم.
خلوص نیت مهمترین ملاک عمل خیر است

لطفاً خود را معرفی نمایید و بفرمائید چند سال است که در این مسئولیت به عنوان رئیس شورای بانوان خیر مدرسه‌ساز استان مشغول خدمت هستید؟

به نام آنکه جان را فکرت آموخت، زیبا صالح‌پور هستم دکترای زبان و ادبیات فارسی پس از سی سال خدمت در آموزش و پرورش در سال ۱۳۸۰ به افتخار بازنشستگی نائل آمدم پس از آن توفیق یافتم از سال ۱۳۸۳ تاکنون به عنوان رئیس شورای بانوان خیر مدرسه ساز استان خوزستان در خدمت خیرین مدرسه‌ساز باشم.

تأثیر حضور زنان را در این عرصه چگونه می‌بینید ؟

زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه و به عنوان  پرورش دهنده نیمی دیگر جامعه (مردان) و همچنین بعنوان انسجام‌بخش فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی ورودشان در عرصه مدرسه‌سازی بسیار تأثیرگذار است، در اصل زنان به عنوان مادر جهت‌دهنده افراد خانواده به سمت کارهای خیر و عام‌المنفعه هستند و می‌توان گفت یکی از زیباترین مظاهر و تجلی حضور زنان در وادی خیر، حضورشان در عرصه مدرسه‌سازی است که در واقع خدمت به نظام تعلیم و تربیت و فراهم کردن امکانات مورد نیاز برای شکوفایی و پرورش استعدادهای نهفته آینده سازان ایران اسلامی است.

 به نظرشما جشنواره‌های خیرین چگونه باید برگزار شوند و تأثیر جشنواره شهرستانی و استانی را در جذب خیرین تا چه اندازه موثر می‌دانید ؟

بدون شک در برگزاری جشنواره‌ها اهدافی دنبال می‌شود که مهمترین آنها تکریم خیرین و نیکوکاران مدرسه‌ساز است و فراهم نمودن زمینه ورود خیرین جدید در عرصه مدرسه سازی است که باید در برگزاری آنها مبنای کار را رسیدن به اهداف مذکور بدانیم و کیفیت برگزاری جشنواره‌ها باید به گونه‌ای باشد که نتیجه آن در افزایش میزان تعهدات خیرین به چشم بخورد.

با توجه به میزان تعهدات، استان خوزستان در زمره استان های برتر کشور است. چه عواملی را در این امر موثر می‌دانید ؟

کیفیت برگزاری جشنواره‌ها، چگونگی تعامل و برخورد با خیّرین، تکریم خیرین، اعتقادات مذهبی و باورهای دینی و نوع‌دوستی مردم و نکته ای که از نظر بنده بیان آن حائز اهمیت است؛ حضور پررنگ زنان این استان در این وادی است و همچنین برگزاری جشنواره های بانوان خیر به ویژه در شهرستان‌های بهبهان، دزفول و ماهشهر است.

 از نگاه شما خیر واقعی کیست و چه خصوصیاتی باید داشته باشد ؟

خیرین انسان‌های متعالی هستند که مسیر کمال انسانی را به خوبی طی کرده‌اند،انسان های فهیم و عاقبت اندیشی هستند که با درک درست، اولویت را به تعلیم و تربیت داده‌اند. به نظربنده خلوص نیت مهمترین ملاک عمل خیر است که انسان کار خیر خود را از روی اخلاص انجام دهد و در انجام این عمل با خدا معامله می‌کنند. خوشبختانه اکثر قریب به اتفاق خیرین ما با این انگیزه و نیت وارد این وادی شده اند.

و سخن آخر....؟

بی‌شک خیرین و نیکوکاران انسان های فهیم و با درایتی هستند و انگیزه عمل خیر در وجود  ارزشمندشان هست. ما وظیفه خود می‌دانیم که در جشنواره‌ها به نیکوترین شکل زمینه تکریم خیّرین را فراهم نمائیم و با بیان عمل خیر این انسان‌های وارسته، معنویت را در جامعه ترویج دهیم و مروج کار خیر شویم و با بیان صفت ارزنده "بخشش و ایثار" خیرین مدرسه‌ساز، زمینه کاهش و تعلقات مادی را فراهم نمائیم.


نظر شما :