مدیرکل نوسازی مدارس گلستان:

۹۰ میلیارد ریال برای جمع‌آوری بخاری‌های نفتی مدارس گلستان اختصاص یافت

۲۰ آبان ۱۳۹۸ | ۰۸:۱۶ کد : ۲۹۶۰ اخبار و رویداد
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گلستان گفت: ۹۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای سامانه گرمایشی مدارس استان و حذف بخاری‌های نفتی اختصاص یافت.
۹۰ میلیارد ریال برای جمع‌آوری بخاری‌های نفتی مدارس گلستان اختصاص یافت

به گزارش روابط عمومی نوسازی مدارس گلستان: یاسر لیوانی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: اداره کل نوسازی مدارس گلستان از ابتدای مهر امسال تاکنون ۴۴۰ کلاس درس در سطح استان را با نصب انشعاب گاز، به سامانه گرمایشی استاندارد مجهز و بخاری‌های نفتی را از این کلاس‌ها جمع آوری کرد.

لیوانی گفت: همچنین در این مدت ۱۹۴ کلاس درس در استان گلستان به سامانه گرمایشی متمرکز (حرارت مرکزی) مجهز شد.

وی اظهار داشت: باوجود اقدامات انجام شده هنوز در ۳۷۰ کلاس درس گلستان از بخاری نفتی استفاده می شود که علت عمده تجهیز نشدن این مدارس به سامانه گرمایشی استاندارد؛ اجرا نشدن شبکه گازرسانی در این مناطق بوده و این کلاس‌ها عمدتا در مناطق مرزی شهرستان‌های کلاله، مراوه تپه و گنبدکاووس قرار دارند.

وی اضافه کرد: برنامه‌ریزی شده تا به محض برخورداری مناطق ذکر شده از شبکه گاز؛ کار تجهیز مدارس به سامانه گرمایشی استاندارد صورت گیرد و برای ایمنی بیشتر دانش آموزان از سامانه‌های گرمایشی دو گانه سوز یا تابشی از جمله در مناطق دور افتاده استفاده می شود.

به گفته وی سال گذشته نیز حدود ۷۵۰ بخاری نفتی از مدارس استان گلستان جمع آوری و سامانه گرمایشی استاندارد جایگزین آن شد.

مدیرکل نوسازی مدارس گلستان همچنین گفت: با کمک خیّرین مدرسه ساز و بهره برداری از مدرسه نوساز دو کلاسه ساخته شده در روستای" یکه توت بالا" بخش مرکزی شهرستان مرزی مراوه تپه آخرین مدرسه خِشتی و گِلی از استان گلستان برچیده شد.

لیوانی افزود: برای جایگزینی این مدرسه خشتی یک میلیارد ریال اعتبار هزینه شد که ۲۰ میلیون ریال آن را یک نیکوکار تامین کرد.

وی اظهار داشت: باوجود اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته هنوز ۳۰ درصد ساختمان مدارس گلستان ناایمن است و نیاز مبرم به اجرای طرح‌های مقاوم سازی و نوسازی دارد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گلستان اضافه کرد: میانگین سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز گلستانی ۴.۶ متر مربع بوده و پایین تر از میانگین کشوری به میزان ۵.۱۳ متر مربع است بنابراین همچنان به اقدامات توسعه ای و ساخت و سازهای جدید نیازمندیم.

لیوانی گفت: اکنون ساخت ۱۰۰ مدرسه با ۵۸۰ کلاس درس در استان گلستان در دست انجام است که عملیات اجرایی آنها طی سال جاری آغاز شده و برنامه‌ریزی بهره برداری از این طرح ها، پایان سال ۹۹ خواهد بود.

وی افزود: برای ساخت این مدارس در استان گلستان ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار کمکی از سوی خیرین تعهد شد که تاکنون ۴۴۰ میلیارد ریال آن از سوی این قشر تامین اعتبار شده است.

به گفته وی ساخت ۳۰ مدرسه در آق قلا، ۱۱ مدرسه در گمیشان، سه مدرسه در بندر ترکمن و دو مدرسه گنبدکاووس از سوی نیکوکاران در دست اجراست.

گفتنی است در استان گلستان ۲۵۰۰ مدرسه با ۱۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس به استعداد ۳۶۲ هزار دانش آموز با مدیریت آموزشی ۲۳ هزار فرهنگی وجود دارد.

کلید واژه ها: برچیدن مدارس خشتی و گلی نوسازی مدارس گلستان


نظر شما :