اولین جلسه شورای سیاستگذاری همایش ملی مدیریت سبز در مدارس

۳۰ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۰ کد : ۲۴۴۳ اخبار و رویدادها
در راستای اهداف سازمان اولین جلسه شورای سیاستگذاری همایش ملّی مدرسه سبز در محل سالن اجتماعات سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با حضور معاون فنی و نظارت، مدیرکل دفتر فنی و تحقیقات، مشاوران ریاست در امور مدرسه سبز و معماری، کارشناسان دفتر فنی و تحقیقات سازمان، نمایندگانی از وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، وزارت آموزش و پرورش، جامعه ی خیرین مدرسه ساز، سازمان برنامه و بودجه کشور و جمعی از اساتید محترم دانشگاه برگزار گردید.
اولین جلسه شورای سیاستگذاری همایش ملی مدیریت سبز در مدارس

معاون فنی و نظارت درخصوص ضرورت ترویج مدیریت سبز در حوزه های مختلف در کشور و اهمیت ترویج طراحی و ساخت مدارس سبز بر اساس شاخص های این مدارس صحبت نمودند.

سپس دکتر جهان بخش مدیر طرح مدیریت سبز در مدارس کشور، گزارش جامعی از فعالیت ها و برنامه های مدیریت سبز سازمان و خلاصه ی اقدامات صورت گرفته در استان ها و برنامه های سازمان در خصوص فرهنگ سازی، آموزش و ترویج مدارس سبز ارائه نمودند.

دکتر اکرمی عضو محترم هیات علمی دانشگاه معماری دانشگاه تهران نیز با ابراز خوشحالی از انجام این طرح در سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به این نکته اشاره نمودند که در معماری سنتی ایران، نمونه های ارزشمند از رویکرد معماری سبز دیده می شود. ایشان فرمودند که یکی از موضوعاتی که در معماری ایران به انحراف کشیده شده است عدم توجه به اقلیم است که بایستی در معماری مدارس سبز به آن توجه ویژه شود.

دکتر سمنانیان، استاد فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس نیز با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهای پرمصرف در حوزه ی انرژی می باشد خواستار ترویج مناسب فرهنگ مدیریت سبز در جامعه و انعکاس هر چه بیشتر اقدامات انجام شده توسط سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در این حوزه شدند. ایشان در پایان صحبتهایشان  "مدرسه سبز ایرانی" را  شعار محوری همایش ملی مدرسه سبز پیشنهاد دادند.

دکتر قفلی رییس جامعه ی خیرین مدرسه ساز کشور نیز ضمن اشاره به کمبود مدارس و امکانات آموزشی مناسب در مناطق دورافتاده کشور، خواستار گسترش ساخت مدارس سبز در تمامی استان های کشور شد. ایشان همچنین اعلام آمادگی نمود که مجمع خیرین مدرسه ساز با همکاری سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق نسبت به نصب تجهیزات فتوولتائیک در مدارس سبز به منظور تولید برق اقدام نماید.

دکتر زربخش نماینده ی سازمان انرژی های تجدیدپذیر (ساتبا) نیز ضمن ابراز خرسندی از شروع چنین طرحی در مدارس فرمودند که 40% از مصرف انرژی کشور و در بخش برق نزدیک به 50% مصرف در بخش ساختمان ها می باشد و این اهمیت تعریف برچسب انرژی ساختمان ها را بیش از پیش میکند. ایشان در پایان صحبت ها آمادگی این سازمان به جهت همکاری با جامعه ی خیرین مدرسه ساز برای نصب سیستم فتوولتائیک در مدارس و همچنین همکاری با سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در حوزه ی آموزش و ترویج مدیریت سبز را اعلام نمود.

دکتر عمرانی پور نماینده وزارت راه و شهرسازی نیز ضمن تشکر و قدردانی از اجرای این طرح، آمادگی این وزارت را جهت همکاری همه جانبه اعلام نمودند و خواستار ارتباط بیشتر سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با پژوهشگران دینی و حوزوی و دانشکده های معماری سراسر کشور و هدایت دانشجویان به سمت طراحی صحیح بر اساس شاخص های مدیریت سبز شد.

دکتر فتح الله پور معاون آموزش و پرورش سازمان برنامه و بودجه کشور نیز ضمن بیان توضیحاتی در خصوص سابقه ی طرح مدیریت سبز و حمایت سازمان برنامه و بودجه از آن، استفاده از ظرفیت های دستگاه های اجرایی دیگر را جهت رونق و توسعه ی مدرسه سبز الزامی دانست. ایشان تاکید داشتند که در طرح مدیریت سبز بایستی کلیه ی استان ها فعالیت خود را آغاز و برای تمامی استان ها هدف گذاری مناسب انجام شود.

مهندس توتونچی معاون تدوین ضوابط و معیارهای فنی نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه بودجه نیز استفاده بیشتر از ظرفیت جامعه ی مهندسین مشاور و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در موضوعات مرتبط با طراحی و ساخت مدارس سبز را ضروری دانست.

 آقای مهندس احمدی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان هرمزگان با بیان ظرفیت های این استان جهت میزبانی همایش ملی مدرسه سبز خواستار برگزاری این همایش در شهر بندرعباس شد.

در پایان مهندس مخدومی مدیرکل دفتر فنی و تحقیقات ضمن تقدیر و تشکر از حضور و هم اندیشی اعضای محترم شورای سیاستگذاری همایش ملی مدرسه سبز، به بیان لزوم برگزاری مسابقه ی مدرسه سبز در سطوح مختلف و بخش های متنوع پرداخت. ایشان همچنین به اهمیت تعیین موضوعات کاربردی و مورد نیاز در بخش طراحی و تعیین محورهای مقالات در آغاز سال تحصیلی تاکید نمودند.

کلید واژه ها: شورای سیاست گذاری مدرسه سبز


نظر شما :